Instagram gönderileri ‘Keşfet’e nasıl düşüyor? Instagram CEO’su açıkladı

0
89
gösterim

Dünyanın en popüler uygulaması Instagram’da paylaştıklarımızın nasıl başkalarına gösterildiği konusu yani algoritma en çok merak edilen konu diyebiliriz. Özellikle ‘keşfet’ kısmında yer alan paylaşımların nasıl belirlendiği merak ediliyor. Kullanıcılar bunun bir algoritma sayesinde olduğunu biliyor ancak bu algoritmanın nasıl çalıştığı en büyük soru işaretini oluşturuyor. Instagram CEO’su Adam Mosseri, dün bir blog yazısıyla algoritmanın nasıl çalıştığına dair ayrıntılar paylaştı.

Dolandırıcıların yeni tuzağı Instagram

Instagram hesabınıza gelen her mesaja tıklamayın

Adam Mosseri tarafından hazırlanan gönderi, Instagram’ın aslında birden fazla algoritmayı kullandığını gösteriyor. Bu algoritmalar, kullanıcılardan aldığı “binlerce” sinyali değerlendirerek, Akış sayfası ile Keşfet sayfasının şekillenmesini sağlıyormuş. Bu noktada, kullanıcıların Akış sayfalarıyla ilgili de bilgi veren Mosseri, kullanıcıların büyük bir bölümünün, Akış sayfasına düşen gönderilerin yarısını bile görmediklerini söylüyor.

INSTAGRAM ALGORİTMASI NASIL ÇALIŞIYOR?

Adam Mosseri’nın yaptığı açıklamalara göre Instagram, her biri farklı amaçlar uğruna çalışan algoritmaların ortak aklından faydalanarak gönderileri belirliyor. Bununla ilgili örnekler de veren Instagram CEO’su; bir gönderinin ne kadar popüler olduğu, gönderiyi paylaşan hesabın, kullanıcı ile ne kadar uyumlu olduğu, kullanıcıların neleri beğendiği ve aynı kullanıcının kimlerle etkileşime geçtiği, hangi hesapları gezdiği gibi kriterlerin bu algoritmaların temelini oluşturduğunu söylüyor. Bu algoritmaların çalışmasıysa kullanıcılardan gelen sinyaller sayesinde mümkün oluyor. Yani Instagram’da attığınız her adım, aslında size neyin gösterileceğinin belirlenmesini sağlıyor.

Instagram CEO’su kullanıcı verilerinin algoritmaları tetiklemesinin gösterilecek gönderiler için yeterli olmadığını söylüyor. Bundan sonra da tahminsel algoritmaların devreye girdiğinden bahseden Mosseri, bu algoritmanın kullanıcının etkileşime girebileceği içerikleri tahmin ederek, bu gönderileri ön plana çıkarıyormuş. Bu şu anlama geliyor; Instagram’ın sahip olduğu algoritma, hangi içerikle etkileşime girebileceğinizi (beğeni, yorum yapma, paylaşma) tahmin ederek, bu gönderinin size ulaştırılmasını sağlıyor. Elbette bu işlem, olasılıklar dahilinde gerçekleşiyor ve daha önceki kullanım alışkanlıklarınıza göre etkileşime girme ihtimalinizin en yüksek olduğu gönderi, en üstte gösteriliyor.

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin