Intel, Pentagon ile Büyük Bir Çip Üretim Anlaşması İmzaladı

0
77
gösterim

Dünyadaki en büyük yarı iletken üreticilerinden Intel, ABD’nin son çip krizini savunma sanayi tarafında aşmasına yardımcı olmak amacıyla Pentagon ile bir anlaşma yaptı.

Pentagon ile yapılan anlaşmayla beraber, savunma sanayinde kullanılmak üzere RAMP-C programı kapsamında geliştirilen çipler için Intel’in yeni üretim merkezleri kullanılacak. Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Intel Foundry Services projesini başlattığımızda yeteneklerimizi ABD hükümeti ve daha geniş bir ortak yelpazeye sunmuş olmaktan gurur duyuyoruz, bunun RAMP-C gibi programlarla gerçekleştiğini görmek harika.” dedi.

Intel anlaşma kapsamında ayrıca ulusal güvenliği etkileyebilecek önemli parçaların da ABD içinde üretilmesi için güvenli bir üretim tesisi de inşa edecek. Amazon ve Google dahil olmak üzere birçok dev şirket bu projeye destek veriyor.

Semiconductor Industry Association tarafından yapılan araştırmaya göre, ABD 1990 yılında küresel pazardaki çip üretiminin yaklaşık yüzde 37’sini elinde tutuyordu. Bugün ise anca yüzde 17 kadar bir paya sahip. Bu da ABD’nin kritik güvenlik sistemlerinin ihitiyaç duyduğu kadar en azından “kendi ülke sınırları içerisinde” yeterli üretim kapasitesine sahip olmadığını gösteriyor.

Çip krizinin de başlamasıyla beraber, dev şirketler bu durumu olabildiğince hızlı çözüp en azından ABD’nin ihtiyacını karşılayabilmek adına yarı iletken sektörünü hiç olmadığı kadar destekliyor ve yatırımlar yapıyor. 2022 yılında halen çip tedariği hususunda sıkıntıların devam edeceği ön görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin