İnternette her dakika neler oluyor?

0
53
gösterim

İnternet dünyasının görünmeyen arka planında neler oluyor. Sadece 60 saniyede yapılan Google aramalarının, Facebook gönderilerinin ve WhatsApp mesajlarının sayısı gerçekten olağanüstü. Geriye dönük birkaç yıl ile 2020 yılının mukayeseli karşılaştırması ve istatistiklerini sizler için derledik.

Sanal alemde meydana gelen bu hareketliliğin ve içerik paylaşım alışkanlığının artarak devam ettiği dikkate alındığında ulaşılan sonuçlar inanılmaz derecede dikkat çekiyor. Her an her dakika her saniye paylaşılan bu içerikler arka planda kaydediliyor.

İşte buna internet karbon ayak izi deniliyor. İnternette her bireyin yaptığı her hareket kaydediliyor ve neticesinde istatistikler ile sonuçlar paylaşılıyor. Gönderdiğiniz her e-posta, atılan her tweet, yapılan her güncelleme, internette her bir tıkımız ve her bir paylaşımımız kaydediliyor.

İşte 1 dakikada internette olanlar

  1. YouTube dakikada 500 saat video yükleniyor.
  2. WhatsApp dakikada 54 milyon mesaj gönderiliyor.
  3. Facebook dakikada 83 bin içerik paylaşılıyor.
  4. Google dakikada 4.4 milyon arama yapılıyor
  5. Twitter dakikada 350 milyon tweet paylaşılıyor.
  6. E-Mail dakikada 294 milyar mail gönderiliyor.

Bir yılda insanlık olarak tüketilen toplam veri miktarı 60 zetabayt. Bu ise 60 trilyon gigabayt anlamına geliyor. Bütün bu verileri incelediğinizde rakamların ne kadar büyük ve dikkat çekici olduğunu görebiliyorsunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer konu ise bütün bu kullanım rakamları sadece insanlar tarafından oluşturulmuyor. Bu kulağa garip gelebilir fakat öyle. Çünkü internetin büyük bir kısmı internet botları ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından kullanılıyor. Bunlar internet aktivitesinin üçte ikisini oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin