iOS 14 ile iPhone’lara gelecek 3 yeni güvenlik özelliği

0
138
gösterim

Apple’ın artık geleneksel hale gelen Dünya Geliştiriciler Konferansı bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirildi. iOS 14, iPad OS 14 gibi yeni güncellemelerin tanıtıldığı etkinlikte bu versiyonların tüm özellikleri tek tek açıklandı. Özellikle gizlilik ve güvenliğe önem veren Apple, iOS 14 ile çıtayı bir tık yukarı çıkarıyor.

 

 

Geçtiğimiz yıl tanıtılan iOS 13 ile beraber birçok yeni gizlilik ve güvenlik özelliği de gelmişti. Örneğin Google ve Facebook’un topladığı veriler kısıtlanmış ve Safari tarayıcısı için güvenlik anahtarları getirilmişti.

iOS 14 ile Apple güvenlik ve gizliliği daha öne çıkaracağını belli etti. WWDC 2020 etkinliğinde Apple, verilerinize kimlerin erişebileceğini ve paylaşabileceğini daha iyi kontrol edebileceğiniz iPhone özelliklerini ortaya çıkardı.

 

 

iOS 14 ile gelecek 3 yeni güvenlik ve gizlilik özelliği

 

-iPhone kamerası veya mikrofonunu kullanılınca yanan ışık

Kişisel verilerinizin gizliliğine önem veren bir kullanıcıysanız bu özellik çok hoşunuza gidebilir. Bu yeni bir teknoloji olmasa da iPhone’unuz artık bir uygulama açtığınızda o uygulama kamera veya mikrofonunuzu kullanıyorsa sağ üst köşede bir ışık beliriyor. Facetime, Whatsapp ve Messenger gibi arama yapılabilen uygulamalarda görülebiliyor.

-Uygulamalar üzerinde daha çok kontrol

iPhone’unuzda yüklü uygulamaların bir kısmı arka planda sizi takip edebiliyor. Apple, iOS 14 ile bu konuya eğilerek kontrolü size veriyor. WWDC 2020 sunumunda Apple yöneticilerinden Katie Skinner bu konu hakkında ‘transparan’ ve ‘kontrolünüz altında’ kelimelerine vurgu yapmıştı.

Apple bu nedenle App Store politikasını da değiştiriyor. Böylece uygulamalar üçüncü parti uygulamalara veya diğer web sitelerine girerken sizi izlemeden önce sormak zorunda kalıyor.

Sonuç olarak iOS 14’te uygulamaları açtığınız zaman “izlemeye izin ver” veya “uygulamadan izlememesini iste” seçenekleri karşınıza çıkacak.

-Uygulama geliştiriciler artık topladıkları verileri beyan etmek zorunda

İOS 14’te, uygulama geliştiricilerinin şimdi topladıkları verileri beyan etmesi gerekecek. Uygulamaların arka planda çekebileceği bilgiler hakkında daha fazla netlik sağlamalı ve bir uygulamayı ilk etapta indirip indirmemeyi ve izinlerini daha iyi yönetmeyi seçmenize izin verecek.

Şimdilik, en azından bu işlev kendi kendini beyan ediyor. Bu yüzden Apple geliştiricilerin dürüst olmalarına güvenmek durumunda. Ancak, geliştiriciler kuralları ihlal edecek olursa, Apple’ın rahatsız edici uygulamayı App Store’dan bulup kaldıracağını düşünebiliriz.

 

 

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin