iOS 16’dan ilk bilgiler gelmeye başladı

0
30
gösterim

Yıllardır işletim sistemleri karşılaştırmalarının başrolünde olan ve gerek güvenlik, gerek stabillik, gerekse güncelleme sıklığı ile milyonlarca kişinin geçer notunu alan iOS cephesinde çalışmalar sürüyor. 7 Haziran 2021 tarihinde 15. versiyonu çıkış yapan iOS’in yeni sürümü ile ilgili ilk bilgiler ise gelmeye başladı. İşte Apple’ın iOS 16 ile ilgili ilk söylentiler!

iOS 16’nın çıkış tarihi, güncellemeyi destekleyen cihazlar ve sürümdeki yeni özellikler, yapılan iddialar ve bilgiler neticesinde ortaya çıktı. Tanıtılmasına yaklaşık dört ay bulunan sürüm, eski telefonlardaki desteği de sonlandırabilir.

iOS 16, iPhone 6 serisinde kullanılamayacak

Her zamanki gibi bu yıl da Haziran ayında gerçekleştirilecek WWDC (Apple Worldwide Developer Conference) etkinliğinde tanıtılacak olan iOS 16 güncellemesi, artık eskiyen bazı telefonlar için kullanılamayacak. Ortaya çıkan iddialara göre Apple A10 Bionic’ten daha eski bir işlemciye sahip olan iPhone modelleri iOS 16’yı alamayacak.

Bu da iPhone 6s, 6s Plus ve SE 2016 modellerinin iOS 16 güncellemesini alamayacağını gösteriyor. iPhone 6 ve önceki modeller daha öncesinde güncelleme desteğinden mahrum kalmıştı. Yeni güncelleme, yalnızca iPhone 7 ve üstü telefonlara sunulacak. Ayrıca iPad Mini 4, iPad 5 ve iPad Air 2 de yeni güncellemeden mahrum kalacak.

Ayrıca iOS 14 ile birlikte gelen widget özelliği bu sürümde daha da geliştirilecek. Daha büyük widget’lar ile zenginleşecek olan iOS 16 güncellemesi uygulamaları daha işlevsel ve pratik kullanabilme olanağı sağlayacak. Ayrıca bu sürümde FaceTime’ı Zoom tarzı bir platforma benzetmek için çalışmalar sürdürülecek. Yine Apple CEO’su Tim Cook açıklamalarında Metaverse’den kaçınsa da sistemde Meta ile ilgili detaylar da görebiliriz.

Peki sizler Apple’ın iOS 16 güncellemesinde neler görmek istiyorsunuz? iPhone’unuz da olmasını istediğiniz veya olmamalı dediğiniz özellikler neler? Yorumlara belirtebilir, forumda tartışabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin