iPhone’da uygulamalar nasıl kilitlenir?

0
57
gösterim

İnsan hayatına internetin girmesiyle birlikte pek çok kişi çok internet kullanımından yakınıyor. Bu nedenle de pek çok kişi, gün içerisinde telefonda geçirdiği vakti sınırlamak ister. Toplumsal medyada geçirdiğiniz süreyi sınırlamak, tatildeyken baş dinlemek ya da çocuğunuzun girmesini istemediğiniz uygulamalar için iPhone uygulama kilitleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Uygulama kilitleme özelliği bilhassa ebeveyn denetimi için epey harikadır. Çocuğunuzun telefonunuzda girebileceği uygulamaları sınırlayarak onları denetim sağlayabilirsiniz. Tıpkı vakitte birtakım toplumsal medya uygulamalarının kullanım müddetini azaltmak isteyen şahıslar için de son derece tesirlidir. Pekala iPhone uygulama kilitleme nasıl yapılır?

Parola ile iPhone uygulamalarını kilitleme

Apple, rastgele bir uygulama kilitleme düzeneği sunmaz. Fakat sizler için hazırladığımız bu yazıda süreksiz olarak uygulamaları nasıl kilitleyebileceğinizi anlattık. Parola formülü ile uygulamaları kilitlemek için yapmanız gerekenler şu biçimde:

  • Birinci olarak aygıtınızdan “Ayarlar”a girin.
  • Akabinde çıkan seçeneklerden “Ekran Müddeti”ne gidin.
  • Uygulama Hudutları”nı seçin.
  • Akabinde “Hudut Ekle” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza toplumsal ağ, oyunlar ve cümbüş seçenekleri çıkar. Bu seçeneklerden istediğiniz uygulamayı seçin.
  • “İleri” seçeneğini seçerek istediğiniz süreyi belirleyebilirsiniz.

Erişim ile iPhone uygulamalarını kilitleme

iPhone’da uygulamaları kilitlemenin bir öbür yolu ise telefonunuzdaki erişilebilirlik ile kilitlemedir. Bunun için yapmanız gerekenler ise şu halde:

  • Telefonunuzdan “Ayarlar”a girin.
  • Çıkan seçeneklerden “Genel”e girin ve “Erişilebilirlik”i seçin.
  • Daha sonra karşınıza çıkan seçeneklerden “Kontrollü Erişim”i aktif hale getirin.
  • Akabinde “Parola Ayarları”nı seçerek bir parola belirleyin.

Uygulama yoluyla iPhone uygulamalarını kilitleme

Cihazınızdaki uygulamaları kilitlemenin bir öbür metot ise üçüncü taraf uygulamaları kullanmak oluyor. iPhone aygıtlarında uygulama kilitleme sürecini yapmanıza yardımcı olacak en tanınan uygulamalar ortasında Locktopus, BirProtect ve AppLocker yer alıyor. Bu uygulamalar jailbreak’li olan telefonlar için özel olarak hazırlanan uygulamaların olduğu Cydia kullanımıyla yükleniyor.

Kilitleme seçeneğiyle uygulamaları itimatla kullanın

Uygulama kilitleme sürecinden sonra ana ekranda, hudut koyduğunuz uygulamaların simgesi daha koyu bir biçimde görünüyor. Bu hudut koyduğunuzun bir göstergesidir. Uygulama kullanımında ek müddet isterseniz de ayarladığınız sistem sizden ekran müddet parolası ister.

Bu şifreyi girdikten sonra karşınıza 15 dakika, bir saat ve tüm gün seçenekleri çıkıyor. Bu seçeneklerden istediğinizi seçerek hudut müddetini uzatabilirsiniz. Seçtiğiniz müddet sonunda ise uygulamanın simgesi olağan manzarasına dönüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin