iPhone’ların hızını artıracak basit hile ortaya çıktı!

0
64
gösterim

Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonları genellikle uzun yıllar performansından ödün vermeksizin dayanabilmesiyle biliniyor. Öyle ki 4 yıl önce piyasaya çıkan ve günümüz standartlarıyla kıyaslandığında teknik olarak “eski” sınıfına sokabileceğimiz cihazlar bile hala günlük kullanım için gayet ideal durumdalar. Fakat bu maalesef her iPhone için geçerli değil.

Bir kullanıcı iPhone’unda ilginç bir deneyim yaşadı: Akıllı telefonunun bölgesini Fransa olarak değiştirdiğinde, performansın arttığını fark etti. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor?

Bölgesi Fransa olarak değiştirilen iPhone neden hızlanıyor?

Soruya cevap vermek için biraz geçmişe gitmemiz gerekiyor. Hatırlayacak olursanız bir dönem Apple’ın iPhone’ları yavaşlattığını iddia eden haberler ortaya çıkmıştı. Özellikle eski akıllı telefonlarda yaşanan bu durum kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Apple ise konuyla alakalı bir açıklama yaparak amacını ortaya koymuştu: Bataryası eskiyen bir iPhone, artık işlemciye güç veremeyecek duruma geldiğinde aniden kapanma sorunu yaşayabiliyor. Bunun önüne geçmek isteyen şirket ise çözümü işlemcinin frekans hızını düşürmekte bulmuştu.

Ancak Apple, bu hamlesi nedeniyle Fransa tarafından tam 25 milyon euro cezaya çarptırılmıştı. Bunun sonucunda, iPhone’ların en azından Fransa’da artık planlı yavaşlatma politikasına tabi tutulamayacağı beklentisi oluştu. Apple resmi olarak bunu doğrulamadı, fakat paylaşılan bazı kullanıcı raporlarına göre iPhone’un bölgesini Fransa olarak değiştirmek performansı önemli ölçüde artırıyor. Hatta aynı işlemin iPad’lerde bile işe yaradığı belirtiliyor.

Bir iPhone 7 kullanıcısı GeekBench testiyle iddiasını kanıtladı. Telefon, bölgesi Fransa olarak değiştirilmeden önce 286.632 skor elde ederken; değiştirildikten sonra 298.321 puan aldı. Teorik olarak bakıldığında uçuk bir değişiklik yok, ancak yine de sayısal olarak farklı sonuçlar ortaya çıkması akıllara Apple’ın her ülke için ayrı politika izlediği ihtimallerini getirdi.


  • Bölge değiştirilmeden önce

  • Bölge değiştirildikten sonra

İşlemi iPhone 12 Pro’da deneyen bir kullanıcı ise herhangi bir değişiklik görmediğini aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin