İranlı Hackerlar, Tahran’daki Bir Hapishane Sistemini Hackledi

0
63
gösterim

İran’ın başkenti Tahran’da yer alan Evin hapishanesinin sistemleri, Edalat-el Ali (Ali’nin Adaleti) takma adını kullanan bir hacker grubu tarafından ele geçirildi.

Grup tarafından tarafından hapishaneye ait CCTV yapısında kullanılan güvenlik kamerası görüntüleri yayınlandı. Bunlar hapishanedeki mahkumlara yapılan işkence ve eziyetlere dair görüntüler. Diğer yayınlanan videolarda ise siber saldırının yapıldığı anda güvenlik odasındaki ekranların ele geçirilip hackerların bıraktığı mesajla nasıl değiştirildiği görülüyor. Ele geçirilen gözlem merkezinin televizyonlarında “Evin Cezaevi, Reisi’nin siyah sarığı ve beyaz sakalındaki utanç lekesidir.” yazıyor.

Hacklenme anına ait görüntüyü İranlı aktivist Masih Alinejad’ın paylaşmış olduğu aşağıdaki gönderiden izleyebilirsiniz.

İranlı hacker grubu, bu yaptığıyla hapishanede mahkumlara adaletsizce uygulanan işkencelere dikkat çekmeye çalışıyor. Videolarda bir gardiyanın kelepçeli bir adamı dövmesi ve diğer bir üniformalı memurla kavga etmesinin yanı sıra, yaşlı bir adamın yerde sürüklendiği görülüyor.

Ortaya çıkan görüntüler sonrası İran Cezaevleri Genel Müdürü Hacı Muhammedi, sorumluları kesinlikle cezalandıracağını söyleyip dini lider Ayetullah Ali-Hamaney’den ve halktan özür diledi. Anlaşılan o ki hackerların iletmek istediği mesaj yerine ulaşmış gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin