İstanbul’da Tüm Kulelere Tıpkı Anda Yıldırım Düştü [Video]

0
54
gösterim

Ocak ayı sona ermeye yakınken Türkiye genelinde soğuyan hava, 50 ile yağan karla eğitimin aksamasına neden olmuştu. Türkiye’nin batısındaki illerdeyse soğuk hava, ekseriyetle yağmurla birlikte hayatı olumsuz etkiledi. Dün gece tüm bu aksilikleri ve kasvetli havayı ortadan kaldıran, hayranlık uyandırıcı bir imaj yakalandı.

Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen Çiğdem Kökcü, İstanbul Ataşehir’de gözle görülmesi ziyadesiyle güç olan bir anı telefonuyla yakalamayı başardı. Kökcü, telefonuyla çekim yaptığı sırada Ataşehir’de gökyüzüne yükselen tüm kulelere birebir anda yıldırım düştü. Görüntüden elde edilen kare, toplumsal medyada süratli bir halde yayıldı ve binlerce beğeni toplamayı başardı.

Çiğdem Kökcü’nün çektiği o süper görünüm:

()

Yıldırım neden yüksek binalara ve yapılara düşer?

Yıldırımın neden yüksek binalara düştüğünün gerisindeki neden aslında çok kolay: Bulutlar ve yüksek bina ortasındaki uzaklık, öteki noktalara nazaran daha yakın. Olumlu yüklü yapı ile negatif yüklü bulut katmanı ortasındaki aralığın azlığı sayesinde yıldırımlar, çoğunlukla yüksek yapılara düşerler. Binaların zirvesindeki paratonerler de metalden yapıldıkları için çok uygun iletkenlerdir ve yıldırımı binaya ziyan vermeden tabana iletir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin