James Webb Uzay Teleskobu Neden Kameralarla Donatılmadı?

0
51
gösterim

NASA, Twitter’da 25 Aralık’ta fırlatılan James Webb uzay teleskobu hakkında yaptığı yeni bir açıklamada, uzay teleskobundaki altın kaplı aynaların Dünya’da çok fotojenik olduğunu, ancak Webb’in aynalı tarafının uzayda zifiri karanlık olduğunu ifade etti. Ayrıca NASA’nın yaptığı açıklamaya göre, uzay teleskobunun Güneş’e bakan tarafının son derece parlak olması nedeniyle, teleskoba kameralar yerleştirilmesi durumunda, bu kameralar parlama ve kontrast sorunlarıyla mücadele edeceklerdi.

Bununla birlikte TechSpot’un haberine göre kameralar, NASA’nın teleskobun üzerine daha fazla kablo eklemesini ve onlar için güç tahsis etmesini gerektirecekti. NASA’nın belirttiğine göre, daha fazla kablo, teller aracılığıyla daha fazla ısı ve titreşim aktarımı olasılığına neden olacaktı, ki bu da görüntü kalitesini olumsuz olarak etkileyebilirdi. Üstelik plastik çok düşük sıcaklıklarda büzüldüğü, çatladığı, parçalandığı ve yapıştırıcı plastiği bir arada tutmadığı için, güneşliğin soğuk tarafı için özel bir kamera tasarlamak zorunda kalacaktı.

Ayrıca James Webb uzay teleskobu, uzayda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken çoklu görevler nedeniyle zaten büyük ve çok karmaşık bir yapıya sahip. NASA, tüm bu nedenlerden ötürü James Webb teleskobunun üzerine kameralar yerleştirmedi.

Aslında mühendisler, James Webb uzay teleskobunun geliştirme sürecinde, test modelleri yapıp bazı kamera tasarımlarını tam ölçekte test ettiler. Ancak bu testler sonucunda, bu kamera tasarımlarının zaman harcamaya değecek kadar değer katmadıklarını gördüler ve bu nedenle uzay teleskobuna herhangi bir kamera eklenmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin