John Lennon’ın Özel Eşyaları NFT Olarak Satışa Çıktı

0
58
gösterim

Bugüne kadar kırmızı bir pikselden tutun bir taşa kadar ziyadesiyle saçma ‘eserlerin’ astronomik fiyatlara satıldığına şahitlik ettiğimiz NFT piyasası, elbette birebir vakitte bedelli koleksiyonlara da mesken sahipliği yaptı. NFT’nin gayesine uygun olan bu koleksiyonlar ve eserler ortasında Nirvana’nın hiç görülmemiş fotoğrafları ve Refik Anadol’un yapıtları de yer alıyordu.

Bugün de bu pahalı koleksiyonlar ortasına bir yenisi daha eklendi. Müzik dünyasına ismini kazımış The Beatles kümesinin efsane üyesi John Lennon’ın kızındaki kimi şahsî kesimleri, NFT olarak satışa çıkarılacak. Tüm bunlar, John Lennon’ın en büyük kızı Julian tarafından satışa çıkarılıyor. Açık artırmaya NFT olarak çıkan yapıtların fizikî kopyalarıysa elbette kendisinde durmaya devam edecek.

Değer biçilmeyecek bir modüle sahip NFT koleksiyonu:

Açık artırmaya açılan Lennon Connection: The NFT Collection isimli koleksiyon, toplamda 6 modülden oluşuyor ve her kesim hakkında kıssasını anlatan bir seslendirme de bulunuyor. Önümüzdeki 2 hafta içinde açık artırma teklifleri sona erecek NFT koleksiyonundaki eserler şu formda:

  • Paul McCartney tarafından yazılan ‘Hey Jude’ kesiminin notları
  • John Lennon’ın Magical Mystery çeşidinde giydiği ‘Afghan coat (Afgan ceketi)’
  • John Lennon’ın Help! sinemasından giydiği ‘Black Cape’
  • John Lennon’ın Julian Lennon’a ikram ettiği Gibson Les Paul gitar kopyası
  • John Lennon’ın Julian Lennon’a armağan ettiği Gibson Les Paul 25/50 gitar
  • John Lennon’ın Julian Lennon’a armağan ettiği Gibson 1959 gitar

Koleksiyonda bilhassa ön plana çıkan, kümenin Grammy ödüllü müziği, özgününde Julian için yazılan Hey Jude için Paul McCartney tarafından kaleme alınan notlar, şu anda 30 bin dolarlık teklif almış durumda. Bu kesimin daha fazla para karşılığında satılması da hayli beklenebilir bir şey. NFT satışlarından elde edilen gelirin bir kısmı, Julian Lennon’ın gelişmemiş ülkelerdeki kızları eğitmek için kurduğu ‘White Feather Foundation’ vakfına aktarılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin