K Olmayan İşlemci ve B660 Anakartla Overclock Yapıldı

0
55
gösterim

der8auer son zamanlarda Intel işlemcilerle çok vakit geçiriyor ve çeşitli denemeler yapıyor. Kısa zaman önce “K olmayan” Intel işlemcilerin overclock sürecinden bahsetmiştik. Sonrasında ise 12. nesil Celeron CPU’ya overclock yapıldı ve 5.3 GHz gibi yüksek değerler gördük. Sıradaki haber daha çok kullanıcı ilgilendiriyor zira B660 anakartlar işin içinde.

Hız aşırtma uzmanı, yaptığı yeni denemelerle B660 anakartlarda K olmayan Alder Lake işlemcilerle hız aşırtmanın mümkün olduğunu doğruladı. Daha önceki denemeler Z690 yonga setlerinde yapılmıştı ve BIOS’taki bir özellikle birlikte BCLK hız aşırtma yöntemi kullanılmıştı.

BCLK overclock işlevselliğinin belirli Z690 anakartlarla sınırlı olması bekleniyordu, ancak neyse ki durum böyle değil. der8auer, bu özelliğin daha ucuz Intel 600 çalışıp çalışmadığını görmek için iki ASUS ROG STRIX B660 anakart satın aldı. Sonuç olarak B660-I ve ROG STRIX B660-F’nin her ikisi de BCLK hız aşırtma desteği sunuyor.

der8auer, özelliğin yalnızca DDR5 bellek desteğine sahip B660 anakartlarda bulunduğunu ve bunu destekleyen herhangi bir DDR4 anakarttan haberdar olmadığını söylüyor. Genel olarak, B660 serisinde veri yolu hız aşırtma işlemi Z690’dan biraz farklı.

ASUS’un halka açık en yeni BIOS’unda Tweaker’s Paradise’da BCLK OC seçeneği yok ve kartlar XMP profillerini desteklemiyor. Bu nedenle süreç tamamen manuel modda, ancak YouTuber daha yüksek saatlere nasıl ulaşılacağını adım adım anlatıyor. BIOS son adımda BLCK overclock’un etkinleştirilebileceğini onaylayacak ve bu ilk önyükleme süresini yaklaşık bir dakikaya uzatacak. Yayıncı 2-3 dakikadan uzun süren durumlarda bir şeylerin ters gitmiş olabileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin