Kripto para analistleri iş birliklerini artık açıklamak zorunda!

0
44
gösterim

Kripto para ünitelerinin popülerliği her geçen gün artıyor. Toplumsal medyaya da yansıyan bu durum, yeni jenerasyon uzmanların ve içerik üreticilerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Lakin verdikleri yatırım tavsiyeleriyle yüz binlerce insanlara ulaşan kripto analistleri, önemli bir sorunu da beraberinde getiriyor.

Beşerler birden fazla vakit aldıkları reklamlar ile standart yatırım tavsiyeleri ortasındaki farklı anlayamıyor. İspanya‘da son ortaya çıkan bir karar ise bu durumun önüne geçiyor. Ulusal Menkul Değerler Piyasası Komitesi‘nun aldığı karara nazaran, iş birliklerini bildirmeyen kripto para analistlerini ve içerik üreticilerini büyük yaptırımlar bekliyor.

Kripto para uzmanları iş birliklerini bildirmek zorunda olacak

Kripto para piyasalarıyla ilgili düzenlemelere her gün bir yenisi ekleniyor. Kosava‘nın geçtiğimiz hafta kripto madenciliğini yasaklaması ve Türkiye’de yakın vakitte yürürlüğe girmesi beklenen bir kripto para yasa tasarısı var bunun en büyük örneği. Bugün itibariyle en çok konuşulan husus ise İspanya’nın hazırladığı yasalar oldu.

İspanya kripto para analistlerinin ve içerik üreticilerinin yaptığı tanıtımları şekillendirecek bir yasa düzenlemesi getirdi. Yeni yasaya nazaran bu bireyler, artık yaptıkları paylaşımların iş birliği olup olmadığını belirtmek zorunda. Aksi durumun tespit edilmesi halinde ise 300 bin Euro para cezası uygulanacak.

Ulusal Menkul Değer Piyasası Kurulu lideri Rodrigo Buenaventura, “Influencerlar dahil edilmeseydi, düzenlemelerden kaçmak için bir çıkış kapısı olacaktı.” dedi. Birinci sefer bir Avrupa ülkesinde bu tarafta direktifler getirildi. Avrupa Birliği Ülkeleri, şimdi kripto paraların düzenlenmesi kısmında anlaşamadı.

Fransa’da kripto para influencerlarına 20 bin Avro para cezası

Temmuz ayında tanınan toplumsal medya uygulaması Snapchat’ten, Bitcoin ticaret sitesiyle ilgili reklam yapan bir kripto influencerı 20 bin Avro’luk cezaya çarptırıldı. Bu gelişmeyle birlikte Avrupa Birliği Ülkelerinin artık, bir yasa istediği lisana getirildi. AB’nin kararını beklemek isteyen ülkeler, kendi maddelerini hazırlamak için hazırlıklara başladı.

Kripto para yasası ile ilgili hazırlıklara başlayan bir öbür ülke ise Türkiye. Türkiye’de toplumsal medyada ve haber sitelerinde yayınlanan yasa tasarısının taslak haberleri geçtiğimiz hafta itibariyle yalandı. Mustafa Elitaş’ın analistlerle yaptığı görüşmelerle ilgili şimdi büsbütün resmi bir açıklama gelmedi. Lakin bu yıl itibariyle Türkiye’de de yasa tasarısının meclisten onaylanması bekleniyor.

İspanya’da olan bu gelişmelerle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Türkiye’de düzenlenen yasa tasarısında da sizce bunlara emsal unsurlar olacak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin