Lise öğrencisi Apple Geliştirici yarışmasını kazandı

0
76
gösterim

Apple, pazartesi günü başlayan WWDC 2021 etkinliğinde işletim sistemlerine gelecek yenilikleri göstermişti. Fakat WWDC 2021 etkinliği, tüm WWDC etkinliklerinde olduğu gibi yalnızca bununla sınırlı olmuyor. Geliştiricilere yönelik olan ve 3 gün boyunca devam eden etkinlik boyunca geliştiricilerle çeşitli etkinlikler de düzenleniyor.

İşte bu etkinliklerden birisi de ‘Swift Student Challenge’ idi. Bu yarışmada WWDC konferansına katılan oyunlar ve uygulamalar arasından en iyiler Apple tarafından seçildi. Öğrencilere yönelik olan ve toplam 350 kazananın açıklandığı yarışmada kazanan isimlerden birisi Türk’tü. Bu kişi, 16 yaşındaki Mehmet Bertan Tarakçıoğlu’ydu.

KODLAMAYI KENDİ KENDİNE ÖĞRENDİ

16 yaşındaki Ankaralı Mehmet Bertan Tarakçıoğlu, geliştirdiği anlamlı uygulama sayesinde kazanmaya hak kazandı. Apple’ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Tarakçıoğlu, uygulamasıyla DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) semptomlarını yönetme konusunda kullanıcılara özel tavsiyeler vermeyi amaçlıyor.  Her kullanıcıya 15 soruluk bir kişilik testi uygulanıyor.

Mehmet Bartan Tarakçıoğlu, kodlamayı bloglardan, kitaplardan, YouTube videolarından ve çevrimiçi forumlardan öğrendiğini belirtti. Mehmet Bertan Tarakçıoğlu’nun bu başarısı da günümüzde yazılım dünyasına atılmak isteyen herkese bir örnek olmuş oldu.

KAYNAK : webtekno, Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin