Lockheed Martin dünyanın ilk uydu üzerinden LTE sistemini geliştirdi

0
306
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

Lockheed Martin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada sistemin cep telefonlarının kapsama alanı dışında kaldığı alanlarda ya da kasırgalar, orman yangınları, depremler gibi doğal afetler sırasında kullanılabileceğini açıkladı.

1995 yılında Lockheed Corporation ve Martin Marietta iştiraki olarak kurulmuş ileri teknoloji ve havacılık şirketi olan Lockheed Martin savunma sanayisinin dünya çapında (gelire oranla) en büyük yüklenicisidir. Ayrıca uydu ve uzay sistemleri alanında da en büyük 5 firma arasındadır.

Lockheed Martin Space Misyon Çözümleri genel başkan yardımcısı Maria Demaree, “Doğal afetler esnasında cep telefonu şebekeleri sık sık arızalanıyor. Böyle zamanlarda iletişimin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu nedenle insanlara bu zor zamanlarda birbirleriyle iletişim kurmaları için yeni yollar bulmalıyız.” dedi.

Demaree, “Hücresel ağların doğal afetler veya başka sebeplerden dolayı arızalanması esnasında sadece özel geliştirilmiş uydu bağlantılı telefonlar kablosuz olarak kullanılabiliyor fakat bunların maliyeti yüksek ve yaygınlığı düşük. Ancak mobil telefonlar felaket anlarında önemli bir rol oynuyorlar. Bu nedenle daha yaygın kullanılan 4G destekli telefonların da hücresel ağların olmadığı anlarda kullanılmasını sağlayan bir sistem geliştirdik.” açıklamasında bulundu.

Uydu üzerinden LTE bağlantı sistemi (LTE-Over-Satellite) çözümü insanların doğrudan uyduya bağlı bir pop-up hücresel ağına bağlanmak için uydu telefonlarının mevcut ticari telefonları ile bütünleşmesini sağlıyor.

Sistem, 4G cihazlarının yaygın olarak kullanılmasından yararlanıyor. 2018 Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA) raporuna göre, LTE şu anda küresel olarak tüm mobil aboneliklerin üçte birinden fazlasını oluşturuyor (yüzde 35,7).

LTE, sesli görüşme ve SMS’e ek olarak geniş bant veri hızları sunuyor. Bu nedenle geleneksel iletişim altyapısı kesintiye uğradığında önemli fotoğraflar, dosyalar ve e-ticaret gerçekleşebilir.

Yeni sistemi doğal afet veya terör saldırıları sırasında kullanımla sınırlı değil, uzak maden üretim tesislerinden, bilimsel araştırma istasyonlarına, tarımsal faaliyetlerden, uzakta bulunan açık deniz balıkçılarına kadar geniş bir kitle tarafından kullanılabilir.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin