Mars’ın başlangıç meridyenindeki kraterin fotoğrafı çekildi

0
55
gösterim

NASA‘nın Mars Reconnaissance Orbiter‘i, Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi(HiRISE) sayesinde bir Mars kraterinin yeni manzarasını yakaladı. Fotoğraf, gezegenin başlangıç meridyeninin pozisyonu olarak belirlenen Airy-0‘ın yüksek çözünürlüklü fotoğrafı olmasından ötürü dikkat çekiyor.

Airy-0’a yakından bakmak

2005 yılında fırlatılan ve bir yıl sonra Mars yörüngesinde vazifesine başlayan Mars Reconnaissance Orbiter, gezegenin yakın fotoğraflarını çekmek, yeraltı suyu aramak ve günlük global hava durumunu izlemek üzere birçok vazife gerçekleştiriyor. Uzay aracı şimdiye kadar birçok fotoğraf çekti lakin çektiği son manzarası Mars’ın başlangıç meridyeninde yer alan kratere yakından bir bakış sunuyor.

Başlangıçta, Airy Crater olarak isimlendirilen bir krater, kızıl gezegenin başlangıç meridyenin pozisyonu olarak belirlenmişti fakat daha sonra yüksek çözünürlüklü fotoğrafların artmasıyla bir arada ayrıntılı haritaların oluşturulması için daha küçük bir alan belirlenmek zorunda kalındı. Başlangıçtaki kraterin içerisinde yer alan daha küçük bir krater olan Airy-0, Mars’ın başlangıç meridyeninin son pozisyonu olarak seçildi.

27 Ekim 2021’de çekilen lakin yeni yayınlanan bir imaj ise bu Airy-0‘ı ayrıntılı olarak gösteriyor. Yayınlanan görsele bakıldığında kraterin kum doruklarıyla dolu olduğu görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin