Mehmet Aydın ve Fatih Aydın Konuştu: İşte Açıklamalar

0
46
gösterim

Türkiye’de en büyük dolandırıcılık hadiselerinden birisi olan Çiftlik Bank’ın kurucuları Mehmet Aydın ve Fatih Aydın, geçtiğimiz aylarda düzenlenen operasyonlarla Türkiye’ye getirilmişti. Aydın kardeşlerin de ortalarında bulunduğu 20 sanık, haklarında açılan 3 dava kapsamında yargılanmaya devam ederken bugün yeni bir duruşma düzenlendi.

Mahkeme, bugünkü duruşmalara katılan 30 müştekinin de beyanlarını aldı. Bunlardan 28’i sistemi toplumsal medya, arkadaşları ya da televizyonda yayımlanan reklamlardan öğrendiklerini belirtti. 30 müştekinin 28’i sanıklardan şikâyetçi olduğunu lisana getirirken müştekilerden 2’si, sanıklardan şikâyetçi olmadı. Duruşmada Mehmet Aydın, hayli kıymetli açıklamalarda da bulundu.

“Sistemin kapanması halinde para 90 gün içinde ödenecekti, beklenmeden şikâyette bulunulunca ödeme yapamadık”

Mehmet Aydın, Çiftlik Bank’ı TV reklamlarında gördüğünü söyleyen müştekilerin akabinde televizyonda hiçbir vakit reklam yayınlanmadığını belirtti. Aydın, bu mevzuda şu açılamayı yaptı:

“Para yatırın formunda bir reklam vermedik. Yalnızca Çiftlik Bank bünyesinde üretilen eserlerin reklamını yaptık. Burada para yatırmaya teşvik edici bir reklam yapmadık. Sistem için imzalanan kontratta, sistemin kapanması halinde 90 iş günü içinde paraların ödeneceği yazıyordu. Bu müddet beklenmeden şikâyette bulunulunca ödeme yapamadık.”

Fatih Aydın: “Ben yurt dışında kaçak olarak yaşamadım”

Mehmet Aydın’ın kardeşi Fatih Aydın da duruşma salonundaki müştekilerin hiçbirini tanımadığını öne sürdü ve şu açıklamalarda bulundu:

“Hiçbirinden bir kuruş para da almadım. Kendi istekleriyle kardeşimin şirketlerinde bir işe girişmişler, paralarını da almaya başlamışlar. Dolandırıcı diye iftira atıyorlar bize. Zati paralarını geri alıyorlarmış, her şeyden mutlularmış. Biz örgüt kurmuşuz. Ben bu suçlamaları kabul etmiyorum. Ben yurt dışında kaçak olarak yaşamadım. Benim bir ailem, çocuklarım var. Çalışma müsaadem vardı. Ben kardeşimin şirketlerinin üzerinden para geçirmedim, mal varlığı yapmadım. Kardeşimin şirketinde taban fiyat karşılığında çalıştım.”

Bu açıklamanın akabinde Uruguay’da yakalanıp Türkiye’ye getirilen Fatih Aydın’a Mahkeme Heyeti Lideri Ali Günay “Sen Uruguay’da nasıl yaşadın o vakit?” sorusunu yöneltti. Fatih Aydın, bu soruya şöyle karşılık verdi:

“Ben Uruguay’da yaşadığım devirde büfecilik ve paket servisi işi yaptım. Üç çocuğuma şu anda Uruguay devleti bakmaktadır. Bunu esasen Interpol biliyor. Dolandırıcılık yaptığıma dair hiçbir somut kanıt yoktur. Ben de öğrenmek isterim bu somut kanıtı.”

Mehmet Aydın, malvarlığı hakkında açıklama yaptı:

Mahkeme Lideri Günay, sanık Mehmet Aydın’a “Senin yurt dışında mal varlığın var mı? Uruguay ve Kıbrıs’ta ne kadar var yani?” sorusunu yöneltti. Aydın, şu formda açıklamada bulundu:

“Toplamda 34 milyon liralık mal varlığım vardı, 4 yıl evvel. Şu an pahası yükselmiştir. Buradan şayet beraat edersem oradaki mal varlıklarımı da alabilirim. Zira orada da el konuldu.”

Aydın, duruşma sırasında dolandırıcılıkla suçlandığını belirterek “Biri söylesin bana! Ben ne palavra söylemişim de dolandırmışım?” halinde bir çıkış yaptıktan sonra salondaki birtakım müştekiler, Aydın’a reaksiyon gösterdi. Müştekilerden birisi olan B.T., şu açıklamada bulundu:

“Biz onları tanımıyoruz. Verdikleri reklamlarla itimadımızı kazandılar. Yatırım yaptık lakin paramızı alamadık. 500 küsür bin lira yatırdım. Neye nazaran ziyanım karşılanacak? Yaşamak için saatimi sattım. Ben 3 üniversite mezunuyum. İnandırdılar bizi. Ben 3 sene evvel intihar ediyordum. Mehmet Aydın bunlara yanıt verebilecek mi?”

Aydın, mal varlığının tespit edilmesini istedi:

Aydın, duruşmada mal varlıklarının kıymetinin ne kadar olduğunu tespit edilmesini istedi. Mahkeme Lideri Günay, evvel mağdurların ziyanının ne kadar olduğunun tespit edilmesine yönelik eksper incelemesi olacağını, akabinde da sanıklarınkinin uzman tarafından inceleneceğini açıkladı. Bunun üzerine Aydın, şu tabirleri kullandı:

“Benim yaptığım hesaplamaya nazaran 200 milyon liranın üzerinde mal varlığım var. Müştekilerin ziyanını giderecek seviyededir.

Fatih Aydın ise yaptığı bir başka açıklamada şu tabirleri kullandı:

“Ben hala neden tutuklu olduğumu hakikaten anlamış değilim. Dava evrakını okudum. Şirkette çalışmış, kardeşimden çalmış insanları dışarı saldınız. Ben neden buradayım onu merak ediyorum. Tahliyemi istiyorum.”

Duruşmada kelam verilen öbür tutuksuz sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Heyet, Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın 3 başka davada da tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Firari iki sanık hakkındaki yakalama kararlarının da devamına hükmedilirken, sanık Hakan Soysal hakkında ise savunmasının alınması hedefiyle yakalama kararı çıkarılmasına karar verildi. Duruşma, eksiklerin giderilmesi hedefiyle ertelendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin