Meta açıkladı: Dünyanın en süratli bilgisayarı geliştiriliyor!

0
52
gösterim

Yakın vakitte ismini Meta olarak değiştiren Facebook, Metaverse için en heyecanlı şirketlerden bir tanesi. Geliştirilmesi için sahip olduğumuzdan hayli güçlü bilgisayarların gerektiği bilinen bu çılgın proje için kollar sıvanmış üzere görünüyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’ün açıkladığına nazaran şirket, faaliyetleri için dünyanın en güçlü bilgisayarını geliştiriyor.

Halihazırda harika bilgisayarlara büyük yatırımlar yapmış olan şirket, gelecek faaliyetleri için süreç gücünü artırmaya odaklanmış durumda.

Saniyede kentilyonlarca süreç yapacak üstün bilgisayar

Metaverse teknolojisinin gerektirdiği süreç gücünü bir kenara bırakalım. Meta’nın elinde bulundurduğu şirketler zati yapay zeka araçlarıyla harika süreç gücü gerektiriyor. Şirket şu anda bile dünyadaki en güçlü beşinci harika bilgisayarın sahibi. Geçen yılın sonlarında değişen vizyon ve bir sanal cihan yaratmaya olan inanç, Meta’yı çok daha güçlü bir bilgisayar üretmeye itmiş durumda.


Meta muhteşem bilgisayar

Zuckerberg’ün açıkladığına nazaran dünyanın en süratli harika bilgisayarının şirket operasyonlarına can vermesi için çalışmalar başladı. Açıklamasına nazaran Metaverse dünyasında sunulması istenen tecrübe, lakin dünyanın en yeterli süreç makineleriyle mümkün olabilir. Aslında Meta, yapay zekaya hiç de yabancı bir şirket değil. Mimikleri tanıma üzere süreçler için de yıllardan beri WhatsApp ve Instagram’da yapay zeka kullanılıyor.

AR teknolojileri için gerekli operasyonlarda da bugüne kadar harika bilgisayarların büyük katkısı görüldü. Metaverse’de en çok kendini hissettirecek iki teknoloji olan artırılmış gerçeklik ve yapay zekaya olan yatırımların devamının geleceği aşikar.


Meta harika bilgisayar

Metaverse’ün toplumsal yaşantımızı değiştirebilecek bir tecrübe mi, yoksa bir hayal eseri mü olduğu hakkında konuşmak için erken. Şimdi Meta’nın herkese ulaşan demolarını görebilmiş değiliz. Şirket şimdiden Instagram ve Facebook üzere eserlerinde avatar ekleme üzere değişiklikler yapsa da her şey netlik kazanabilmiş değil. İlerleyen aylarda bu teknoloji ve şirketin yatırımları hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin