Microsoft, Office Android Uygulamaları İçin Chrome OS Desteğini Sonlandırıyor

0
68
gösterim

Android uygulamalarını çalıştırma yeteneği, modern Chromebook’ların en iyi özelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu sayede tonlarca popüler uygulamaya bir dizüstü bilgisayar aracılığıyla kolayca erişilebiliyor. Ancak görünen o ki Microsoft, bu vizyonu tam olarak paylaşmıyor. Öyle ki, 18 Eylül tarihinden itibaren Microsoft Office Android uygulamaları artık Chrome OS’da çalışmayacak. Bu durum, hem geçen yıl başlatılan birleşik Office uygulamasını hem de Outlook’u içeriyor.

Bazı kullanıcılar, uygulamaları kullanırken desteğin sona ereceğine dair bildirimler görmeye başlamışlardı. Bunun üzerine şirket, Chromebook’lar hakkındaki bu haberi doğruladı. Microsoft’un bu hamlesindeki temel amacı, kullanıcıları Office.com ve Outlook.com gibi web tabanlı deneyimlere taşımak. Bu deneyimlerin kullanımı ücretsiz ancak özellik seti biraz daha sınırlı.

Microsoft’un masaüstü bilgisayarlarda ücretsiz Office sürümleriyle ilgili izlediği yol bu olduğundan, durum pek de şaşırtıcı değil. Aslında şirketin, Office mobil uygulamaları için 10,1 inçten daha büyük ekranlarda dosya düzenlemek için Microsoft 365 aboneliğine sahip olmayı gerektiren bir ilkesi bulunuyor.

Birkaç yıl önce şirket, Windows 10 Mobile ve PC’ler için Windows 10’da çalışacak Office “mobil” uygulamalarına sahipti ve kullanıcılar bir süre için belgeleri bu şekilde düzenleyebiliyordu. Ancak günümüzde Windows PC’ler, kullanıcıları her bir uygulamanın web sürümlerine yönlendiren birleşik bir Office uygulaması ile birlikte geliyor. Chrome OS’da da geçilmesi planlanan politika buna çok benziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin