Microsoft’tan, 68.7 milyar dolarlık oyun hamlesi! Artık Sony düşünsün

0
41
gösterim

Microsoft Corp (MSFT.O) Salı günü yaptığı açıklamada, “Call of Duty” görüntü oyunu imalcisi Activision Blizzard’ı (ATVI.O) 68,7 milyar dolar nakit karşılığında satın aldığını duyurdu.

Microsoft’un pay başına 95 dolarlık teklif sundu. Activision payları 89.55 dolardan süreç görüyordu. Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada, “Oyunlar, bugün tüm platformlarda cümbüşün en dinamik ve heyecan verici kategorisidir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde kıymetli bir rol oynayacaktır.” tabirlerini kullandı.

Microsoft, 68.7 milyar dolarlık oyun hamlesi! Artık Sony düşünsün

Microsoft, son yıllarda “Minecraft” imalcisi Mojang Studios ve Zenimax’ı milyarlarca dolarlık mutabakatlardan alarak oyunlara büyük yatırımlar yapıyor.

Activision’ın “Call of Duty” ve “Overwatch” üzere oyun kitaplığı, Microsoft’un Xbox oyun platformuna, yıllardır daha istikrarlı bir özel oyun akışı sunan Sony’nin (6758.T) Playstation’ına nazaran bir avantaj sağlayacaktır. Candy Crush üretimcisinin payları, görüntü oyunu şirketindeki cinsel taciz ve öbür suistimal tezlerinden büyük ölçüde ziyan görerek geçen yıla kıyasla %37’nin üzerinde düştü.

Şirket hala bu savları ele alıyor ve Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Temmuz ayından bu yana üç düzineden fazla çalışanı işten çıkardığını ve 40 kişiyi daha disipline ettiğini söyledi.

Bobby Kotick, Activision Blizzard’ın CEO’su olarak hizmet vermeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin