Mikroişlemci Satışları, 2021 Yılında Rekora Koşuyor

0
79
gösterim

IC Insights tarafından yapılan araştırmaya göre mikroişlemci (MPU-Microprocessor Unit) satışları bu yıl 100 milyar doları aşma yolunda ilerliyor. Bildiğiniz gibi bilgisayarlara, akıllı telefonlara ve birçok teknolojik cihaza güçlü bir talep var ve yakında tüm zamanların rekoru kırılacak.

Ayrıca MPU sevkiyat adetlerinin ilk kez 2.49 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor. PC’ler ve sunucular için üretilen işlemciler, küresel MPU satışlarının %46,7’sini oluşturacak ve akıllı telefon SoC’lerinin satışlarını önemli ölçüde aşacak.

Çeşitli alanlarda CPU’lara ve SoC’lere (çip üzerinde sistem) olan talep, dünyanın teknolojiye daha fazla yönelmesiyle birlikte rekor düzeyde artıyor. Gün geçtikçe mikro işlemcilerin türleri de artıyor ve birçok farklı cihaz ortaya çıkıyor. IC Insights’a göre MPU sevkiyatlarının yıldan yıla %11 artması ve 2.49 milyar adede ulaşması bekleniyor.

Söz konusu maliyetler olduğunda ise %14’lük bir artış bekleniyor ve toplam hacmin 103.7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Yonga tasarımcıları ise gün geçtikçe teknolojilerini geliştiriyorlar ve çiplere daha fazla yetenek entegre ediyor. Böylelikle ortalama çip satış fiyatları da günden güne artıyor.

PC ve Sunucu İşlemcileri

PC ve sunucular için geliştirilen işlemcilerin satışları, bir önceki yıla göre %4 artışla 2021’de 48.4 milyar dolara ulaşacak. Gelir dağılımına baktığımızda ise MPU pazarının en büyük kısmını kapladığını rahatlıkla söylemek mümkün. Öte yandan kişisel bilgisayarlar ve sunucular için işlemci birim sevkiyatları 2021’de 2020’ye kıyasla %6 artacak.

Gelen bilgilere göre içinde pahalı mikroişlemciler bulunan sunucuların sevkiyatı rekor kırıyor ve bu da tüm piyasayı olumlu etkiliyor.

Akıllı Telefon SoC’leri

Akıllı telefon SoC’lerinde fiyatlar, geliştiricilerin tasarımlarına daha fazla çekirdek ve 5G modem entegre etmesiyle birlikte artmaya başladı. Toplam hacim ise yıldan yıla %34 artışla 35,7 milyar dolara ulaşacak. Birim bazında sevkiyatlara gelirsek, 2021 yılında %34’lük bir artış bekleniyor.

Değerlendirme ve 2025 Tahminleri

Gömülü MPU’ların satışları, ciddi üretim sorunlarına ve kıtlığa rağmen yıldan yıla %11 büyüme gösterecek ve 19.7 milyar dolara kadar büyüme yolunda ilerliyor. Tamamlamadan önce, MPU’ların otomotiv, tüketici elektroniği, endüstriyel, nesnelerin interneti (IoT), medikal, ağ sektörü ve telekomünikasyon gibi çok sayıda alanda kullanıldığını belirtelim.

IC Insights, mevcut ve gelişmekte olan uygulamalar için 2025 yılında 2.89 milyar CPU ve SoC sevkiyatı yapılacağını tahmin ediyor. Toplam satış hacmi ise 127.8 milyar dolara yükselebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin