Mozilla Firefox, HTTPS Sitelerde Güvenli Olmayan İndirmeleri Engelleyecek

0
70
gösterim

Mozilla, bir sonraki ana sürümle birlikte Firefox’da HTTPS sayfalarında güvenli olmayan indirmeleri engellemeye hazırlanıyor. Geçen yıl Google Chrome’a sunulan benzer bir özellik, genellikle karma içerik indirme engelleme olarak anılmakta. Bu özellik, kullanıcıların dosya indirdikleri web sitelerinden ne beklemeleri gerektiğini bilmelerini sağlamak için tasarlanmış. Bir HTTPS sayfasını ziyaret ettiğinizde, web sitesiyle paylaştığınız tüm bilgilerin geçiş sırasında güvence altına alınmasını beklersiniz. Ancak, HTTPS kullanan bir web sitesinin dosya indirmeleri de dahil olmak üzere normal HTTP sitesine bağlanması mümkün. Böylelikle, bir kullanıcı bilmeden üçüncü şahısların saldırılarına daha açık bir web sitesine bağlanabilir.

Firefox, HTTPS sayfalarında HTTP üzerinden güvenli olmayan indirmeleri engelleyerek, kullanıcıların işlem sırasında risk oluşturabilecek bir dosyayı indirmeye çalıştıklarını bilmelerini sağlayacak. Bu durum bildirilmezse, amaçlanan dosya yerine farklı bir dosya indirilebiliyordu. Bununla birlikte, kullanıcılar söz konusu web sitesine güveniyorlarsa indirmeye devam etmeyi seçebilecekler.

Güncelleme ile sunulan özelliğin amacı, tüm HTTP indirmelerini engellemek değil. Bir HTTP sayfasını ziyaret ediyorsanız, indirme işlemleri yine aynı şekilde çalışıyor. Ek olarak, adres çubuğuna yapıştırılan dosya indirmelerine doğrudan bağlantılar da eskisi gibi çalışmaya devam ediyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere özelliğin amacı, kullanıcıların HTTPS kullanırken bir web sitesine ve indirdikleri dosyalara güvenebileceklerinden emin olmalarını sağlamak.

Son olarak özelliğin Firefox 92 ile kullanıma sunulacağını belirtelim. Bu da Firefox için bir sonraki büyük güncelleme anlamına geliyor. Güncelleme tarihi ise 7 Eylül olarak planlanmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin