Müzik tanıma yazılımı Shazam, tarayıcıya ayak bastı

0
53
gösterim

Apple’ın popüler müzik tanımlama uygulaması Shazam, Chrome Web Mağazasına eklendi. Şimdiye kadar Galaxy Store, Google Play Store ve App Store’da bulunan uygulama Android ve iOS cihazlarda kullanılmaktaydı. Artık kullanıcılar Shazam’ı Chrome tarayıcıya yükleyerek bir web sitesindeki şarkının adını saniyeler içinde bulabilecekler.

Apple, Shazam’ın Chrome sayfasında “Bir Netflix ya da YouTube videosundaki, Soundcloud miksindeki veya Twitch’te yayınlanan bir bilgisayar oyunundaki şarkının adını mı merak ettin? Tek bir dokunuşla müzikleri tanımlayabilirsin” açıklamasını kullanıcılarla paylaştı.

Shazam, Apple Music’e bağlanabiliyor

Chrome tarayıcı için geliştirilen Shazam uygulaması, Apple Music’e de bağlanabiliyor. Bu sayede kullanıcılar, kayıtlı şarkılarına kolayca erişebiliyorlar. Ayrıca “geçmiş Shazam’lar” özelliği, kullanıcıların daha önce Shazam’ı kullanarak bulduğu şarkıları da listeliyor. Ancak tarayıcı uzantısı, telefondaki Shazam geçmişi ile ne yazık ki eşitlenemiyor.

Shazam uzantısı, Chrome Web Mağazası aracılığıyla yüklendikten sonra tarayıcının sağ üst köşesindeki uzantılar çubuğuna yerleşiyor. Bir şarkıyı tanımlamak için öncelikle onun çaldığı sekmeye geçiş yapmanız gerekiyor. Ardından telefondaki gibi “Shazam’lamak için tıkla” düğmesine bastığınızda uygulama şarkının adını, videosunu ve sözlerini bulmaya çalışıyor.

Ancak ilk denemelerde bazı sorunlar tespit edildi. Örneğin YouTube’da çalan bir şarkıyı, aradan dakikalar geçmesine rağmen tanımlayamadı. Shazam mobil uygulaması ise aynı şarkının adını, sözlerini ve videosunu saniyeler içinde tanımladı. Diğer yandan bazı kullanıcılar, Shazam’ın Chrome’da sorunsuz bir şekilde çalıştığı yönünde yorumlar paylaştı.

Uzantı yeni olduğu için Chrome tarayıcı ile uyumsuzluk sorunu yaşadığı tahmin ediliyor. Apple’ın bu sorunları önümüzdeki günlerde güncellemeyle düzeltmesi bekleniyor. Eğer uygulama sizde de çalışmıyorsa bir müddet beklemeniz gerekecek. Belirli aralıklarla Chrome Web Mağazasını kontrol edin ve yeni bir sürüm varsa Shazam’ı güncelleyin.

Peki ya sizler Shazam’ın Chrome uzantısını nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin