NASA OSIRIS-REx’in Bennu adlı asteroid ile temasının fotoğraflarını yayınladı

0
35
gösterim

NASA, önceki gün bir asteroide ayak basan OSIRIS-REx uzay aracının şaşırtıcı görüntülerini paylaştı. Fotoğraflar sayesinde uzay aracının temas ettiği yüzeyindeki kayaları ve birikintileri nasıl karıştırdığını gösteriyor. İnişin amacı, asteroidden bir malzeme örneği toplamaktı, ancak uzay aracının arkasındaki mühendisler, bu hafta sonu aracı döndürüp içeride ne kadar malzeme olduğunu ölçünceye kadar kayda değer bir şey toplayıp toplamayacaklarından emin olmayacaklarını söylüyorlar.
Ancak, OSIRIS-REx ekibi kendilerini işe yarar bir şey aldıklarından emin hissediyor. Arizona Üniversitesi’nde OSIRIS-REx’in baş araştırmacısı olarak görev yapan Dante Lauretta, bir basın toplantısı sırasında “Şimdiye kadar elde ettiğimiz görüntülerin analizinden, örnekleme olayının gerçekten iyi gittiğini, hayal edebileceğimiz kadar iyi gittiğini anlıyoruz.” dedi. “Ve bence içeride malzeme olma ihtimali görüntülerin analizine göre çok yükseldi.”

Olayın görüntüleri, OSIRIS-REx’in salı günü Bennu adlı asteroidden bazı parçaları nasıl kaptığını gösteriyor. Resimler, OSIRIS-REx’in Bennu’nun yüzeyine hafifçe bastırmakla görevlendirilmiş olan uzatılmış bir robotik kolun ucunu öne çıkarıyor. Lockheed Martin’de OSIRIS-REx görev destek yöneticisi olarak görev yapan Sandy Freund basın toplantısında, “Yüzeyle yaklaşık altı saniye temas halindeydik ve toplama süremiz beş saniye civarındaydı.” dedi. Bennu’ya temas ettiğinde, uzay aracının kolu bir nitrojen gazı püskürttü, bu da asteroit üzerindeki kayaların ve çakılların çılgın şekilde hareket edip dönmesine neden oldu. Gazın bu kayalardan bazılarının kolun içine fırlamasına neden olduğu umuluyor.
Şimdi bir bekleme süresi başladı, OSIRIS-REx ekibinin verilere göz atmasını bekliyoruz. Cumartesi günü mühendisler, örnekleme kolu uzatılmış hâldeki OSIRIS-REx’i, aracın ataletini ölçerek bir dönüşe gönderecekler. Daha sonra bu ölçümleri, kolunda herhangi bir örnek olmadan OSIRIS-REx’in daha önce bir kez nasıl döndüğüyle karşılaştıracaklar. Bu ölçümler arasındaki fark ekibe, salı günü aracın ne kadar malzeme kaptığı konusunda daha iyi bir fikir verecek.
Ve eğer OSIRIS-REx yeterince, en az 60 gram kadar malzeme kaptıysa, o zaman görev ekibi uzay aracının gelecek yıl Bennu’dan ayrılması için hazırlık yapmaya başlayacak. Ve değerli yükünü de buradaki bilim insanlarına geri götürecek uzun bir yolculuğa çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin