NASA’nın ISS turizm projesinde yeni gelişme!

0
54
gösterim

Milletlerarası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmak için can atan üç amatör astronot, NASA’nın hedeflenen fırlatma tarihini Şubat ayından Mart sonuna kaydırması sebebiyle, istediklerinden biraz daha uzun müddet bekleyecekler.

NASA’nın ISS’e yapacağı birinci uzay turizmi seyahatinin organizatörü olan Teksas merkezli Axiom Space, misyon takımının ek uzay aracı hazırlıkları ve uzay istasyonu trafiği nedeniyle 31 Mart’ı hedeflediğini söyledi.

NASA, planlanan ISS misyonunu Şubat takviminden kaldırdı!

Ax-1 uzay turizmi misyonu, ya da NASA’nın tercih ettiği ismiyle özel astronot vazifesi, yaklaşık bir hafta sürecek. Fırlatılacak rokette, Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy, Amerikalı teşebbüsçü Larry Connor, eski İsrail Hava Kuvvetleri pilotu Eytan Stibbe ve vazifenin kumandanı NASA astronotu Michael López-Alegría olacak.

Ax-1 misyonunda, dört mürettebat üyesini ISS’e götürüp gelecek olan Crew Dragon uzay aracıyla seyahat edilecek. Fırlatmayı ise son periyodun tanınan uzay nakliyeciliği şirketi Space X ve emniyetli roketi Falcon 9 üstlenecek.

Pathy, Connor ve Stibbe’nin, muhtemelen sıhhatle ilgili faaliyetleri içerecek araştırma ve çeşitli hayırsever projeler üzerinde çalışacakları uzay turizmi gezisi için kişi başı yaklaşık 55 milyon dolar ödediği söyleniyor.

Vazife gücü, NASA ve Rus mevkidaşı Roscosmos’un, fon toplamak hedefiyle ISS’i ticarileştirme ve tıpkı vakitte çok varlıklı olanlar da olsa özel vatandaşlar için alana erişimi artırma planlarının bir kesimi olarak gelişmeye devam ediyor.

Ax-1, NASA’nın bir uzay turizmi misyonunu denetleme konusundaki birinci tecrübesi olacak olsa da, Roscosmos bu tıp vazifeleri yıllardır aralıksız yürütüyor. Hatta son olarak geçtiğimiz yıl bir sinema grubunun ISS içerisinde çeşitli çekimler yaptığı biliniyor.

Buna misal bir turizm vazifesi en son, Aralık ayında iki Japon uzay turistini ISS’e götürmek için bir Soyuz uzay aracı kullandığı ve çiftin uzayda 12 gün geçirdikten sonra sıkıntısız bir biçimde Dünya’ya döndüğü vakitti.

Amerikalı Dennis Tito, bu Soyuz uzay aracında ISS’ye gitmek için 20 milyon dolar ödedikten sonra 2001 yılında uzaya ulaşan birinci özel vatandaş ya da NASA’nın tercih ettiği isimle, birinci özel astronot olarak dünya tarihine geçti.

Buna ek olarak, SpaceX’in amatör astronotları birkaç günlüğüne uzaya gönderen fakat uzay istasyonuna yanaşmayan yörünge turizm seyahatlerini de daha kapsamlı bir hale getirileceği söyleniyor. Buna benzeri bir misyonu de yakın tarihte, geçtiğimiz Eylül ayında Crew Dragon uzay aracıyla 3 günlük yörünge tatiline çıkan 4 kişilik takımda görmüştük.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin