Nintendo, Pokemon’ların avlandığı FPS oyununa savaş açtı!

0
59
gösterim

Geçtiğimiz günlerde birinci olarak Reddit platformunda ortaya çıkan bir oyun, FPS kamera açısıyla Pokemon avlamanıza müsaade veren epey enteresan bir yapıya sahipti. Pokemon oyunları tarihine geçen ve Dragon isimli bir Indie oyun üretimcisinin yalnızca eğlene olsun diye geliştirdiği oyun Nintendo’nun hışmına uğradı. Ünlü Japon şirket, Unreal Engine ile geliştirilen oyunun yer aldığı bütün Reddit ve YouTube sayfalarına olan erişimi engelletmeye başladı.

Nintendo bir sefer daha telif haklarıyla gündemde

Bilindiği üzere Nintendo, oyun dünyasının telif haklarına en çok kıymet veren ve en katı firmalarından biri olarak biliniyor. Yıllardır oyunların emülatörlerle oynanmasına, kendi markasına ilişkin üretimlerin farklı versiyonlarının geliştirmesine ve dağıtılmasına epeyce sert reaksiyonlar vererek dava açan şirket, bu kere de Pokemon için geliştirilen bir oyuna adeta savaş açtı.

Dragon isimli bir Indie oyun imalcisi tarafından geliştirilen ve çeşitli Pokemon’ları FPS kamerasıyla ve çeşitli silahlarlar kullanarak avlayabildiğiniz oyun, Nintendo tarafından hiç de beğenilen karşılanmadı. Oyunun yer aldığı çabucak hemen bütün görüntüler YouTube ve Reddit’ten kaldırılıyor.

Birinci olarak geçtiğimiz günlerde Reddit platformunda ortaya çıkan oyun, konsept olarak Pokemon’ları Pokeball ile yakalamak yerine çeşitli ateşli silahlarla avlamanıza müsaade veriyor. Mewtwo, Zapdos, Articuno ve Pikachu üzere birçok yaratığı avlayabildiğiniz Palworld isimli oyun, geçtiğimiz haftadan beri Reddit’te büyük bir ilgiyle karşılanıyordu.

Lakin bir sefer daha beklenen oldu ve Nintendo bu hayran üretimi oyuna savaş açtı. Oyunla ilgili YouTube ve Reddit’e yüklenen görüntüler, telif hakkı ihlali gerekçesiyle kaldırılmaya başlandı. Şimdi Nintendo cephesinden hususla ilgili bir açıklama yapılmamış olsa da üretimci oyunla ilgili malzeme yayınlamaya devam ettikçe Nintendo’nun yeni bir dava açma mümkünlüğü da git gide artıyor.

Pekala sizler bu oyun ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce Nintendo’nun oyunun yayılmasına müsaade vermemesi hakikat bir karar mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin