Organize Sanayi Bölgelerinde Elektrik Kesintisi

0
55
gösterim

21 Ocak tarihinden itibaren fabrikaların doğalgaz kullanımı yüzde 40 ornanında kısıtlanmasıyla 24 Ocak’tan itibaren tüm Türkiye’deki OSB’lerde 3 ile 4 gün ortası elektrik kısıntısı uygulanacağı açıklandı. TEİAŞ tarafından OSB’lere gönderilen yazıda elektrik kısıntısı müddetince firmaların aydınlatma ve güvenlik için elektrik kullanabileceği lakin üretim için elektrik kullanılamayacağı belirtildi.

Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgeleri doğalgaz kaynaklı elektrik kısıntısı ve tedarik sorunları nedeniyle üretimlerine orta vereceklerini açıkladı. Eş vakitli olarak tedarik sanayi de durabilir. Organize sanayi bölgelerindeki elektrik kısıntısı ile ülkedeki üretimin en az 3 gün duracağı belirtiliyor.

Dağıtım çizgilerindeki teknik aksaklık çığ üzere büyüdü

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Lideri Ali Bahar, “Temel muhtaçlık unsurlarına erişimde problemler yaşanabilir. Tarım, imalat ve lojistik kesimi günlük dönen, günlük muhtaçlıkları olan hayati değere sahip bölümler. Bu kesimlerin sekteye uğraması, ülke çapında büyük bir tedarik zahmetini beraberinde getirebilir” dedi. Ayrıyeten Bahar, kararın muhtaçlık ve istihdamda büyük problemlere yol açacağını ve firmaların büyük kayıplar yaşayacağını aktardı.

Ezalar doğalgaz dağıtımındaki teknik aksaklıktan ötürü OSB’lere gönderilen doğalgazın yüzde 40 oranında kısıtlanmasıyla başladı. Tedarik sorunu doğalgazdan elektrik üreten firmaların üretimini sekteye uğrattı ve sonrasında da elektrik kısıntısına gidileceği bildirildi.

Üretiminde bozulabilecek gereç kullanan fabrikalar bu durumdan epey büyük bir ziyana uğrayacak. Bununla birlikte günlük yemek, dezenfektan, süt eserleri ve daha birçok alanda üretim yapan fabrikalarda büyük düşünceler baş gösterecek. Ayrıyeten otellere hizmet veren çamaşırhaneler duracağı için turizm dalı de sekteye uğrayacak.

Çalışanlara sms gönderilmeye başlandı

Birçok OSB hususla ilgili yazılı açıklamada bulundu ve üretimi durdurduğunu açıkladı. Bununla birlikte bir mühendis bir arkadaşımıza da çalıştığı iş yerinden gelen bildiri da elektrik kesintisinden ötürü müsaadeli olduğu söylendi. OSB’ler kesintileri 3 günden 2 güne indirmek için uğraş etmeye başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin