Otomobil üreticisi, telefon sektörüne atılıyor!

0
59
gösterim

Çinli otomobil devi Geely, akıllı telefon sektörüne giriş için kolları sıvadı. Lotus, Volvo ve Polestar gibi önemli markaların sahibi olan kuruluş, farklı bir rekabete giriş için geri sayıma geçti. Ortaya atılan bazı iddialara göre şirket, sektöre giriş için planını şimdiden yaptı.

Piyasada var olan bir firmayı satın alarak işe başlamak isteyen Geely, Meizu‘yu gözüne kestirdi. Otomotiv devi, akıllı telefon üreticisini satın almak istiyor.

Geely, Meizu’yu satın almak istiyor

Bir dönem çıkardığı fiyat performans ürünleriyle dikkatleri çeken Meizu, bu sıralar oldukça durgun. Eski popülaritesine ulaşamayan şirket, rekabette de oldukça geri kaldı. Uzun süredir sektörü takip eden Geely firması da, yatırımlarına Meizu‘yu satın alarak devam etmek istiyor. İlk gelen bilgilere göre bir satın alım planlayan otomotiv devi, 2023 yılında kendi akıllı telefonlarını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Akıllı telefon piyasasını takip ettiği bilinen ve Xingji Times isimli bir fon da oluşturan Geely, bu konuda da önemli isimlerle anlaştı. Şirket, piyasanın öncülerinden Oppo, Xiaomi ve ZTE firmalarından bir kesim kilit rol oynayan yöneticileri kadrosuna kattı. İddialara göre firma, daha Meizu‘yu satın almamış haliyle, 1.5 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.

Geely Holding Group Yönetim Kurulu Başkanı Li Shufu, geçmişte akıllı telefon sektörünün öneminden bahsetmiş ve bu yönde atılım yapabileceklerinin sinyallerini vermişti. Bu konuda ortak aradığı da ortaya çıkan şirketin, Foxconn ile anlaşmaya yakın olduğu öğrenildi. ARGE çalışmaları için işbirliği düşünen ikili, akıllı telefon sektöründe var olmak istiyorlar.

Bununla birlikte Meizu cephesi, yıllık 1 milyon birime yakın akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmekte. Geçmişte 20 milyon gibi rakamlara ulaşan firma da, eski günlerini arıyor. Piyasadaki müşteriyi etkilemekte zorlanan Meizu, tekrardan ayağa kalkacak enerjiyi, Geely ile bulabilir. Her ne kadar iddialar ciddi olsa da, adı geçen şirketlerin sözcülerinden herhangi bir açıklama da gelmedi. Bakalım günün sonunda Geely, akıllı telefon sektörüne giriş yapabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi ve teorilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin