Oynanmış WhatsApp Sürümleri Virüs Saçıyor!

0
70
gösterim

WhatsApp halihazırda zaten bedava ve oldukça fonksiyonel bir mesajlaşma uygulaması olmasına rağmen, oynanmış sürümleri kullanıcılar tarafından normalde olmayan ve sonradan eklenen çeşitli özellikler nedeniyle oldukça fazla kullanılıyor.

Siber güvenlik devi Kaspersky tarafından 24 Ağustos Salı günü yayınlanan araştırmaya göre FMWhatsApp adındaki sözde oynanmış bir WhatsApp uygulamasında Trida isimli bir truva atına rastlandı. Bu zararlının mesajları izleyebilme, zararlı kodlar yürütebilme, tüm ekranı kaplayan reklamlar gösterme, premium hizmetlere kurbanı abone etme gibi çeşitli davranışları bulunuyor.

FMWhatsApp, uygulamaya özel temalar yapma, simgeleri değiştirebilme ve mavi tık kaldırma, son görülme gizleme ve görüntülü aramanın bazı özelliklerini devre dışı bırakma gibi çeşitli özellikler nedeniyle en çok kullanılan modifiyeli WhatsApp sürümlerindendi. Bu zararlı yalnızca üçüncü parti kaynaklardan indirilebiliyor, resmi mağazalarda bulunmuyor.

Bu uygulamayı kurarken birçok kişi ayrıca sözde WhatsApp gibi olduğu için SMS izni veriyor, telefonunuza gelen SMS doğrulama kodları böylece saldırganların eline geçiyor.

Eğer sizler de bu tarzda oynanmış mesajlaşma uygulamalarını kullanıyorsanız derhal kaldırıp cihazlarınızı iyi bir güvenlik yazılımıyla taratmanızda ve yüklü uygulamalar listenizi kontrol etmenizde yarar var. Ek olarak Android güvenliği ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdiğimiz ve saldırgan bakış açısını özetlediğimiz “Android Güvenliğine Giriş: Bakış Açısı ve Temel Tedbirler“ yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin