PlayStation VR 2’nin özellikleri rakiplerine göre yeterli mi?

0
42
gösterim

5 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen CES 2022 sunumunda resmen duyurulan ve Sony’nin PlayStation 5 kullanıcılarına özel olarak piyasaya sürülecek olan PlayStation VR 2 ile ilgili sis bulutu henüz dağılmış değil. Şu ana dek sadece bir takım donanım özellikleri ve bilgiler paylaşılan sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili bildiklerimizi, rakipleriyle karşılaştırmaya çalışacağız.

PSVR 2 devrimsel yeniliklerle geliyor

Her ne kadar Sony, CES 2022 lansmanında PlayStation VR 2‘yi gösterme ve teknik özelliklerine dair detaylarını paylaşma konusunda biraz ketum davransa da diğer sanal gerçeklik gözlüklerinde bulamayacağınız farklılıkları duyurdu. Buna göre Sony, PlayStation VR 2’de göz takip sistemini getiriyor. Bu güne değin piyasaya çıkan hiçbir ana akım sanal gerçeklik gözlüğünde yer almayan bu özelliği, PlayStation Sense adı verilen bambaşka bir özellik takip ediyor.

PlayStation Sense, tıpkı DualSense kontrolcüsünde olduğu gibi oyunda girdiğiniz ortama, üzerine bastığınız zemine veya başınızın üstünden geçen mermilere kadar her şeyi sanal gerçeklik gözlük seti üzerinde yer alan motorlar aracılığıyla hissetmenizi sağlayacak. Elbette tüm bunlar PSVR 2’yi rakiplerinden ayıran ve Sony’ye özel olan yenilikler…

Piyasadaki rakipleriyle kapışabilecek mi?

Öncelikle PSVR 2’nin muadili PlayStation VR’dan teknik tüm açılardan üstün olduğunu belirtmemiz gerek. Bu anlamda PSVR 2’nin karşılaştırılabileceği, piyasadaki en güçlü rakibi HTC Vive Pro 2 olacak.

An itibarıyla piyasadaki en üst düzey kullanıcı odaklı sanal gerçeklik gözlüğü olan HTC Vive Pro 2, 2448 X 2448 çözünürlükle ve sabit 120 Hz ekran tazeleme hızıyla, daha şimdiden PSVR 2’yi geride bırakmayı başarıyor. Sony, yeni sanal gerçeklik gözlüğünde HDR desteğiyle 2000 x 2000 çözünürlüğü 90/120 Hz‘de sunabilecek. Oyunun grafik yoğunluğuna göre ekran tazeleme hızının 90 Hz’ye düşebilmesi burada Sony cephesine bir eksi yazıyor.

Sony’nin yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğünde HTC Vive Pro 2’den geri kaldığı bir başka unsur da görüş açısı oluyor… Rakibi 120 derecelik bir görüş açısı sunabilirken, PSVR 2’de bu rakam 110 dereceye denk geliyor. Her ne kadar selefinden 10 derecelik bir ilerleme kaydetmiş ve göz takibiyle bu eksikliği giderecek olsa da rakamları çok fazla önemseyen bir kitle için bu da oyuncular gözünde bir olumsuzluk olarak yansıyabilir.

Gelelim PlayStation VR 2 ile ilgili şu ana dek en büyük muammaya… Sony cephesinden yeni nesil sanal gerçeklik gözlüğünün geri uyumluluğa sahip olup olmayacağı ile ilgili bir açıklama gelmedi. Zaten sanal gerçeklik üzerine tasarlanan oyunların azlığı piyasanın bir gerçeğiyken, PSVR 2’nin PS4 için piyasaya çıkan tüm VR oyunlarını bir kenara itmesi oldukça kötü bir karar olacaktır. Bu anlamda geriye uyumluluk konusunda yakın zamanda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Tüm bu doneleri bir araya getirirsek Sony cephesinden önümüzdeki süreçte gelecek olan bilgiler oldukça önem arz ediyor. Ancak şu ana dek bildiklerimiz dahi PSVR 2’nin PS5 kullanıcılarına yeni bir deneyimin kapısına açacak olduğu yönünde.

Peki sizler PSVR 2 ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin