PlayStation yaratıcısından Metaverse hakkında şaşırtan açıklama!

0
51
gösterim

Sony ve PlayStation denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Ken Kutaragi, PlayStation 4’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre önce Sony’deki görevinden resmen istifa etmişti. O dönemden beri oyun ve teknoloji piyasasında çok da aktif bir rol almadan danışmanlık hizmeti veren Kutaragi, son dönemlerin en popüler konularından biri olan Metaverse hakkında bir açıklama yaptı ve sanal gerçekliği bu aşamada oldukça anlamsız bulduğunu itiraf etti.

Ken Kutaragi, Metaverse’e sıcak bakmıyor

1950 doğumlu Ken Kutaragi, oldukça uzunca bir süreliği Sony Interactive Entertainment’ın liderliğini ve CEO’luk görevini üstlendi. ‘PlayStation’ın Babası’ olarak da nitelendirilen Kutaragi, aralarında ilk PlayStation, PS2, PSP ve PlayStation 3‘ün de bulunduğu birçok konsolun üretim aşamasında bizzat görev aldı. Çok fazla bilinmiyor olsa da Kutaragi, aynı zamanda Nintendo’nun ünlü konsolu SNES’in ses işleyicisinin de tasarımcısıydı.

Kutaragi, her ne kadar uzunca bir süredir teknoloji dünyasında aktif olarak rol almasa da çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. Son olarak Bloomberg ile bir röportaj gerçekleştiren Kutaragi, gerçek dünyada kalmanın önemli olduğunu ve Metaverse gibi her şeyi yarı-gerçek yapmak üzerine yapmak üzerine kurgulanmış bir şeyin amacını algılayamadığını söyledi.

Kutaragi, insanların gerçek benlikleri yerine afilli bir avatar olmayı tercih etmelerini garipsediğini ve bunun anonim mesajların gönderildiği bir web sitesinde bulunmaktan pek de bir farkı olmadığını iddia etti. Son olarak PSVR2 ve Quest 2 benzeri sanal gerçeklik setleri üzerine de konuşan Kutaragi, bu tür donanımların insanları gerçek dünyadan izole ettiğini ve bunu da kabul etmediğini açıkladı. PlayStation’ın babası, VR gözlükleri tek kelimeyle ‘sıkıcı’ bulduğunu açıkladı.

Peki sizler Kutaragi’nin açıklamalarıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin