Qualcomm Apple M1 yonga seti için övgüler yağdırdı

0
51
gösterim

Qualcomm ve Apple bir zamanlar hücresel modemler ve lisanslama konusunda hukuk mücadelesine girmişti. Ancak şimdi Qualcomm başkanı Cristiano Amon, Apple’ın Mac için tasarladığı Apple M1 çipine övgü dolu sözler yağdırdı. Amon The Verge ile yaptığı röportajda; Apple M1’in başarısının bilgi işlemin geleceğine yönelik büyük bir adım olduğunu açıkladı.

Başkan Amon; “Apple M1 hakkında çok umutluyuz. Apple’ı tebrik ediyoruz. Temelde, mobil kullanıcının PC deneyiminden beklediği her şey Apple M1 ile sunuluyor. Apple ARM’a dair olan güvenimizi doğruladı.” ifadesini kullandı.

Qualcomm başkanı ayrıca, Apple’ın ARM işlemcilere geçişinin tüm sektörü ileriye taşımasına yardımcı olduğunu vurguladı. 

Qualcomm Apple M1’in gücüne örnek olarak; Adobe’nin ARM tabanlı uygulamalarının akıcı bir şekilde çalışmasını ve pil performansı konusunda yeni bir devri başlatmasını gösteriyor.

Apple’ın yeni yonga seti Apple M1, ARM tabanlı olduğu için iOS uygulamalarını da direkt olarak Mac üzerinden çalıştırma imkanı sunuyor. Bir telefon uyku modundan nasıl uyanıyorsa M1 sayesinde Mac’ler de öyle hızlı bir şekilde uyanıyor. 

Performans ve verimlilik açısından Intel ve AMD‘nin x86 mimarisinden daha iyi olan M1, muhtemelen PC’nin geleceği olacak. Uygulama ile program çalıştıma arasındaki fark M1 ile iyice ortaya çıktı. x86 mimarili programlar daha yavaş açılırken, uygulamalar anında açılıyor. Bu da M1 ile gelen Mac’lerin gücünü tam anlamıyla ortaya koymasını sağlıyor.

Apple artık tüm cihazlarını ARM mimarisi ile güncelleyecek. Son olarak ekosistem oluşturma konusunda eline su döktürmeyen Apple’ın, şu sıralar kendi 5G modemi üzerinde çalıştığını ve bu modemi iPhone 14‘e yetiştirmeye çalıştığını belirtelim.

Türkiye’deki Apple mağazaları için şok kararGüncel

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin