Samsung duyurdu: Telefonlara akıllı RAM geliyor!

0
66
gösterim

Samsung, yeni akıllı RAM teknolojisini geliştirdi. Bellek teknolojisinin öne çıkan şirketlerinden Samsung, her yıl dikkate değer mikroişlemci ve IC yeniliklerinin açıklandığı yarı iletken konferansı Hot Chips 33’te yeni ürününü açıkladı. Bellekte işleme (PIM) teknolojisindeki son gelişmeleri oldukça ilgi çekti. Bu teknolojinin adının LPDDR5-PIM RAM olduğunu duyurdu.

Bu aslında AI (yapay zeka) özelliklerine sahip bir ürün. Güney Kore merkezli şirket, bu teknolojinin daha az güç kullanırken performansı artırabileceğini iddia etti.

Akıllı LPDDR5-PIM RAM hangi özelliklere sahip?

Günümüzde pek çok akıllı telefonda kullanılan makine öğrenimi, sistem performansından çevirilere, sesli komutlardan kamera kalitesine kadar her konuda yardımcı oluyor. Samsung, bu işlemlere yardımcı olması için akıllı telefonlara özel yapay zeka altyapılı RAM’i geliştirdiğini duyurdu.

Şirket, simülasyon testlerinde LPDDR5-PIM’in ses tanıma, çeviri ve sohbet robotu gibi uygulamalarda enerji kullanımını yüzde 60’ın üzerinde azaltırken performansı iki katından fazla artırdığını açıkladı. Bu, ilk bakışta oldukça kullanışlı bir özellik gibi görünüyor. Potansiyel olarak daha hızlı, daha verimli makine öğrenimi performansıyla sonuçlanıyor.

Şirket, “Samsung’un LPDDR5-PIM mobil bellek teknolojisi, veri merkezi bağlantısı olmadan bağımsız AI yetenekleri sağlayabilir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Samsung, yeni akıllı RAM teknolojisinin telefonlara ne zaman gireceğini ise açıklamadı. Ayrıca bu teknolojinin ne kadar güçlü olduğu, görüntü işleme ve bilgisayarla görü gibi daha gelişmiş görevlerin üstesinden gelip gelemeyeceği de belirsiz. Bununla birlikte, 2022’de şirket, PIM teknolojisini tamamlamayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin