Samsung Exynos 2200 yonga seti tanıtıldı

0
45
gösterim

Samsung’un 11 Ocak’ta tanıtılması beklenilen yeni işlemcisi biraz gecikmeli olsa da karşımıza çıktı. İşte karşınızda Samsung’un üst segment modellerine güç verecek olan yeni işlemcisi Samsung Exynos 2200.

Samsung Exynos 2200’ın ayrıntıları

Güney Koreli teknoloji devi Samsung amiral gemisi modellerinde kullanacağı yeni işlemcisi Samsung Exynos 2200‘ı tanıttı. 4 nanometre EUV düğümü kullanılarak üretilen Exynos 2200, Armv9 CPU çekirdeklerini içerisinde barındırıyor. Sekiz çekirdekli CPU dizaynına sahip olan Exynos 2200 dört adet Cortex-A510, üç adet Cortex-A710 ve bir adet Cortex-X2 çekirdeğe sahip.

Bilhassa AMD imzalı olmasıyla da dikkat çeken Exynos 2200, AMD RDNA 2 mimarisine dayalı Samsung Xclipse grafik işlemciyi içerisinde barındırıyor. Bu GPU ile donanım hızlandırmalı ışın izleme, değişken oranlı gölgeleme ve gelişmiş çoklu IP düzenleyici üzere özellikler sunan Exynos 2200, bu sayede daha stabil, performanslı ve optimize bir hale geliyor. Ayrıyeten yüksek çözünürlüklü oyunlarda pil tüketimini azaltılarak güç verimliliği yönetiliyor.

NPU sayesinde yükseltilmiş AI sunan Exynos 2200 daha gerçekçi fotoğraflar çekebiliyor. Tek kamera modunda 108MP‘i destekleyen imaj sinyali işlemcisi (ISP) 4K HDR ve 8K görüntü kaydı da almanıza imkan sağlıyor. 6GHz altı ve mmWave spektrum bantlarını destekleyen 3GPP Release 16 5G modem ile birlikte gelen işlemci, birebir vakitte 4G LTE ve 5G NR sinyallerini kullanan E-UTRAN New Radio – Dual Connectivity ile modem suratı 10Gbps’ye kadar yükeltilebiliyor.

Başta da dediğimiz üzere Samsung’un güçlü modellerinde yer alması beklenilen Samsung Exynos 2200 muhtemelen birinci olarak Galaxy S22 serisini güçlendirecek. Tabi bu bilgi 8 Şubat’ta gerçekleşecek aktiflikte katılaşacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin