Samsung Galaxy Tab S8, kutusunda bir eksikle geliyor!

0
46
gösterim

Akıllı telefon pazarının sayılı büyük üreticisi arasında bulunan Samsung, tablet tarafında da Apple ile büyük bir mücadele içerisinde. Kendi ekran, işlemci ve kameralarını üreten şirket, bütün avantajlarına rağmen sektörde ABD’li rakibinden pay kapmakta zorlanıyor. Ancak Samsung, yakın zamanda tanıtacağı Galaxy Tab S8 ailesiyle birlikte durumu değiştirme niyetinde.

Samsung Galaxy Tab S8, şarj adaptörü olmadan gelebilir!

Samsung, bu yıl çıkarmayı planladığı 3 yeni modeliyle birlikte, sektördeki varlığını artırmaya çalışacak. Galaxy Tab S8Tab S8+ ve Tab S8 Ultra olarak adlandırılacak cihazların isimlendirmesi, amiral gemisi akıllı telefonlar ile paralel gidecek.

Fakat cihazla ilgili ortaya çıkan sızıntıların hepsi olumlu yönde değil. Ortaya çıkan son rapor, Tab S8 serisinin kutularında yalnızca kablo olacağını söylüyor. Yani şarj etmek için bir adaptör olmayacak. Dolayısıyla 45W hızlı şarj özelliğini kullanmak isteyen kişilerin, ek ücret ödeyerek satın almaları gerekecek.

Tüm bu “kutuda şarj cihazı yok” trendi, Apple tarafından iPhone 12 serisiyle başlatılmıştı. Bu argüman, insanların zaten etrafta çok sayıda şarj cihazı olduğu için yenisine çok da ihtiyacı olmadığı yönündeydi. Ayrıca, daha az atığa sebep olmak için adaptörlerin çıkartılarak kutuların küçültülmesi, aynı zamanda daha az taşımacılık masrafı anlamına geliyordu.

Fakat Apple bile, yalnızca telefonları için bu işlemi uygularken, Samsung’un tabletlerde de yapacak olması, oldukça şaşırtıcı oldu. Çünkü insanlar telefonları kadar sık bir şekilde tablet veya bilgisayar değiştirmiyor. Ayrıca, Samsung’un pek çok üst segment akıllı telefonlarında bile henüz 45W desteği bulunmuyor.

Durum böyle olunca, tableti alan kişinin bir de yanında adaptör satın alması gerekecek. Fakat bu akımda mantıklı gelmeyen şey, çevreye duyulan saygı adı altında yapılıyor oluşu. Evet telefon kutuları daha az yer kaplıyor, plastik içeriyor ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Fakat bu adaptörler de kendi kutularında ayrıca taşınmıyor mu?

Dolayısıyla pek çok kişi, teknolojide artan fiyatları, markaların çevrecilik adı altında sübvanse etme yöntemi olduğunu söylüyor. Apple’da benzer şekilde 5W adaptörü kutudan kaldırdı. Fakat cihazları 20W destekliyor. Dolayısıyla o adaptörü kullanan kimse zaten kalmadı.

Fakat şirket, dileyen kablosuz MagSafe’lerden veya hızlı şarj adaptörlerinden alabilir. Ya da bir iPad veya MacBook’unuz varsa onun adaptörünü kullanabilirsiniz diyor. Nispeten Samsung’un yaptığından daha mantıklı duruyor. Çünkü size sattığı telefonun düşük Watt’lı adaptörünü laptop veya tabletinizde kullanın yada satın alın demiyor. Neyse ki bu konu hala belirsizliğini koruyor. Umarız şirketler yavaş yavaş tüm cihazlarından adaptörleri kaldırmaya başlamaz.

Tab S8 Ultra özellikleri

Serinin amiral gemisi olacak Samsung Galaxy Tab S8 Ultra, WQXGA+(2980 x 1848 piksel) çözünürlüğe ve 120 Hz ekran yenileme hızına sahip 14.6 inç boyutunda çentikli bir SuperAMOLED ekrana sahip olacak. Ekranda Corning Gorilla Glass 5 koruması ve 420 nit ekran parlaklığı bulunacak. Ekran boyutu sayesinde iPad Pro’dan daha büyük bir ekran kullanıcılara sunacak.

Kameralara gelince bizleri arkada 2, önde 2 kamera karşılayacak. Arkada f/2.0 diyaframa açıklığına sahip 13 megapiksel çözünürlükte bir ana kamera ve 6 megapiksel çözünürlüğe sahip ultra geniş açı kamerası bulunacak. Ön tarafta ise 12 megapiksel boyutunda iki kamera bizleri karşılayacak. Bunların yanı sıra cihazda Snapdragon 8 Gen1 işlemcisi kullanılacak.

Tabletin 11.200 mAh büyüklüğünde bir bataryaya sahip olması bekleniyor. Tablet Android 12 ile bizlerin karşısına çıkacak ve 728 gram ağırlığa sahip olacak. Müzik dinlerken veya film izlerken size daha kaliteli bir ses sunabilmesi için tablette Dolby Atmos teknolojisine sahip 4 hoparlör bulunacak. Cihazda 8/16 GB RAM ve 128/512 GB depolama alanları kullanıcılara sunulacak.

Tab S8+ özellikleri

Serinin ortada konumlanan cihazı Samsung Galaxy Tab S8+, WQXGA+(2800 x 1752 piksel) çözünürlüğe ve 120 Hz ekran yenileme hızına sahip 12.7 inç boyutunda bir SuperAMOLED ekranla gelecek. Cihazda Tab S8 Ultra’da olduğu gibi Corning Gorilla Glass 5 koruması bulunacak. Ayrıca ekran, 420 nit parlaklığına sahip olacak.

Kameralara baktığımızda arka tarafta Tab S8 Ultra’da kullanılacak 13 ve 6 megapiksel çözünürlüğe sahip kameralar bizleri karşılayacak. Ön tarafta ise Ultra’nın aksine bir tane 12 megapiksellik kamera bulunacak. Bu tablette de Ultra’da olduğu gibi Snapdragon 8 Gen1 işlemcisi bulunacak. Tablette 8 GB RAM ve 128/512 GB depolama alanı bulunacak.

Tab S8+’ın 10.090 mAh büyüklüğünde bir bataryaya sahip olması bekleniyor. Tablet Android 12 ile bizlerin karşısına çıkacak ve 567 gram ağırlığa sahip olacak. Müzik dinlerken veya film izlerken size daha kaliteli bir ses sunabilmesi için tablette Tab S8 Ultra’da olduğu gibi Dolby Atmos teknolojisine sahip 4 hoparlör bulunacak.

Tab S8 özellikleri

Serinin giriş seviyesi cihazı Galaxy Tab S8 WQXGA(2560 X 1600 piksel) çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip 11 inç boyutunda bir ekrana sahip olacak. Diğer cihazlarda olduğu gibi bu tablette de Corning Gorilla Glass 5 koruması bulunacak. Ayrıca ekran 500 nit parlaklığa ve 276 PPI piksel yoğunluğuna sahip olacak.

Kamera tarafında bizleri Tab S8+ ile aynı dizilimler karşılayacak. Arkada 13 ve 6 megapiksellik 2 kamera, önde ise 12 megapiksellik bir kamera bulunacak. Bu cihazda 8.000 mAh boyutunda bir batarya ve Dolby Atmos destekli 4 hoparlör yer alacak. Cihazı ağırlığı ise 507 gram olacak ve Android 12 içinde bulunacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin