Samsung, TV Block Özelliğiyle Televizyonları Uzaktan Devre Dışı Bırakabilecek

0
77
gösterim

Samsung, yaptığı bir açıklamada, kendi üretmiş oldukları televizyonları uzaktan TV Block adını verdiği bir özellik sayesinde devre dışı bırakabileceğini söyledi.

Güney Koreli teknoloji devi, Temmuz aylarında ortaya çıkan Güney Afrika yaşanan ayaklanmalar nedeniyle yapmış olduğu basın açıklamasında bunu üstüne basa basa detaylarıyla anlattı. Samsung, “TV Block özelliği, Samsung TV’lerin gereksiz yere çalıştırılıp çalıştırılmadığını tespit eden ve televizyonların yalnızca gerçek satın alma belgesine sahip olanlar tarafından kullanılabilmesini sağlayan uzaktan güvenlik çözümüdür.” dedi.

Bu teknolojinin amacı ise hem Güney Afrika hem de diğer bütün ülkelerde çalıntı, yasa dışı, kaçak ve yağma ürünü televizyonların satılmasına engel olmak.

Peki ya bu özellik nasıl çalışıyor? TV Block özelliği depolar veya distribütörlerden çalınan televizyonların seri numaralarının Samsung tarafından belirlenmiş özel bir karaliste sunucusuna girilmesiyle aktif hale getiriliyor. Çalıntı cihaz internete bağlanırsa otomatik olarak Samsung sunucularını kontrol ediyor ve kara listedeyse devre dışı kalıyor.

Bu özellik teknik açıdan bakıldığında hırsızlığa karşı mücadele etmek için oldukça iyi bir yöntem olsa da gerçek müşterilerin cihazlarının kazara engellenme ihtimali mevcut. Bu durumda ise geçerli bir satın alma kanıtı ve fatura Samsung’a mail yoluyla iletilirse 48 saat içinde cihazın kilidi açılıyor.

Problem şu ki, Samsung’un bu yöntem için kullandığı sunucular hackerlar tarafından ele geçirilirse veya art niyetli pazarlamacılar tarafından yeni ürünler satmak için eski televizyonlar listeye eklenirse neler olacağını hesaba katmak gerekiyor. Şahsen fikrim, çalınmaya karşı bu şekilde bir önlem almak yerine kullanıcıların kendilerinin yönetebildiği anti-theft çözümleri cihazlarda kullanılsaydı çok daha mantıklı olurdu. Zira bahsettiğimiz durum olur da yaşanırsa milyonlarca insan mağdur olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin