Savunma Sanayii Müsteşarlığı, “ROBOİK” çatısı altında, bu yıl iki alanda üç farklı yarışma gerçekleştirecek

0
390
gösterim

Yarışmaların lansman toplantısı, 22 Mayıs’ta Ankara’da Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ile yarışmaya destek veren kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Geçen yıl ilk kez gerçekleştirilen ROBOİK, bu yıl sadece tasarım yarışması olarak kalmayacak; 2017 yılında gerçekleştirilen yarışmanın devamı niteliğindeki “İnsansız/Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması”nın yanısıra, bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması” ve bu yıl tasarım misyonunu üstlenen “İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması” ile hayata geçirilecek.

SSM, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, prototip yarışmalarının özellikle silahlı kuvvetlerden gelen geri bildirimler eşliğinde otonom görevlerin ön planda olduğu senaryolara odaklanmış olduğunu ifade etti. SSM, bir senaryoda su altı sistemleri için enkaz çıkarma görevi ifa edilmesinin beklendiğini, bir diğer senaryoda ise insansız kara aracının haritalama, tanıma ve imha görevlerinin aynı senaryo dahilinde gerçekleştirileceğini vurguladı.

“İnsansız/Otonom Kara Araçları (İKA) Geliştirme Yarışması”nda dereceye girenlere sırasıyla 30 bin, 20 bin ve 10 bin TL; “İnsansız Su Altı Araçları Prototip Yarışması”nda yine 30 bin, 20 bin ve 10 bin TL, “İnsansız/Otonom Deniz Sistemleri Endüstriyel Tasarım Yarışması”nda ise 25 bin, 15 bin ve 10 bin TL ödül verilecek.

 

KAYNAK : STAR GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin