Savunma Sanayii Projelerine KDV İstisnası Getirildi

0
54
gösterim

Türkiye’nin süratle gelişmekte olduğu savunma sanayii alanında bugün projelere teşvik için kıymetli bir düzenleme yürürlüğe girdi. Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ‘Katma Bedel Vergisi Genel Uygulama Bildirisinde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildiri’ ile birlikte savunma sanayii projelerine ait yapılan teslim ve hizmetler, KDV’den istisna olacak.

Yeni değişiklikle birlikte Ulusal Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen savunma sanayii projeleri kapsamında teslim ve hizmetleri istisna kapsamında olacak.25 Aralık 2021 tarihinden evvel başlayan ve devam etmekte olan projelerin bu tarihten sonraki teslim ve hizmetleri de istisna kapsamında olacak.

İmalat sanayii için de düzenleme yapıldı

Yayımlanan bildirimle birlikte imalat sanayiine yönelik yatırım teşvik evrakı kapsamındaki inşaat işlerinde yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV iadesinde düzenleme yapıldı. Buna nazaran KDV genel uygulama bildiriminde, 2020 ve 2021 yılı için geçerli olan imalat sanayiine yönelik yatırım teşvik dokümanı kapsamındaki inşaat işlerinde KDV iadesine yönelik uygulama, 2022, 2023 ve 2024 yıllarında yüklenilen ve indirim yoluyla giderilemeyen KDV için de geçerli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin