Selfie’lerini NFT Olarak Sattı, Varlıklı Oldu!

0
54
gösterim

Endonezyalı üniversite öğrencisi Sultan Gustaf el Gozali, 5 yıl boyunca çektiği selfie’leri NFT‘ye dönüştürüp satışa çıkardı. Independant’ın Channel News Asia’dan aktardığı habere nazaran Gözali fotoğraflarını dijital pazarda 1 milyon dolar pahasında ETH’ye (Ethereum) sattı.

Habere nazaran Gozali, Gozali son 5 yıldır neredeyse her gün bilgisayarının önünde otururken ve ayakta dururken kendi fotoğrafını çekti. Hedefi 1.000 fotoğraftan oluşan hızlandırılmış bir görüntü hazırlamaktı. Gozali o görüntüyü hazırladı ve Youtube kanalında “5 yıl boyunca her gün kendi fotoğrafımı çektim” notuyla yayımladı.

Akabinde fotoğraflarını NFT’ye dönüştürerek satışa çıkarttı. Gozali, “Kimsenin bu selfie’leri satın almak isteyeceğini düşünmezdim, bu yüzden fiyatlarını yalnızca 3 dolar olarak belirledim” dedi.

Fakat kripto para topluluğunda ve ülke genelinde tanınan bir isim olan Arnold Poernomo‘nun fotoğrafları görüp toplumsal medya hesabından paylaşmasıyla satışlar patladı. Sonraki birkaç gün içinde 400’den fazla kişi fotoğraf satın aldı. Talebin artmasıyla fotoğrafların fiyatı 0,247 ETH’e (806 dolar) kadar çıktı.

Sonunda Gozali’nin koleksiyonunun süreç hacmi 14 Ocak’ta 317 ETH’e ulaştı, bu da en az 1 milyon dolara denk geliyor.

Gozali, “Dürüst olmak gerekirse, hâlâ aileme söylemeye cüretim yok, parayı nereden bulduğumu merak ederler” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin