Simülasyon Ne Demektir?

0
589
gösterim

 

Endüstri, eğitim ve aklınıza gelebilecek her türlü konuda kullanılabilen simülasyon insanlığa bu konularda büyük yarar sağlamaktadır. Simülasyon, bir olayın gerçekleşmeden önce oluşabilecek ihtimaller üzerinde düşünülüp bu ihtimallerin bir video, maket veyahut animasyon üzerinde gösterilmesidir. Bir diğer türü de bir konunun anlaşılabilmesi için o konu hakkında oluşturulmuş gerçekçi modellemeler, videolar ve animasyonlardır.

 Olay Öncesi Simülasyon

Endüstri, teknik ve birçok alanda kullanılabilir. Bir olay gerçekleşmeden önce oluşabilecek ihtimalleri anlamak, getirebilecekleri sonuçları tahmin edebilmek açısından simüle edilir. Simüle etmek bu olayların farklı yöntemlerle gösterime sunulmasıdır. Simülasyon başladığı andan itibaren bu ihtimaller gerçekleştirilir, gerekli kişiler tarafından izlenir, sonuçlara göre analizler yapılır. Bu analizlere göre o işin yapılıp yapılmayacağına veyahut gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine karar verilir.

 Eğitim İçin Simülasyon

Eğitimde öğrenciler için belirsiz kalan, öğrencilerin kolayca anlayamayacağı, hayalini kuramayacağı bazı soyut konular olabilir. Bu konuları daha anlaşılır kılabilmek ve hayallerinde somutlaştırabilmek için video gösterimi, maket gerçekleştirimi veyahut animasyon gösterimi yapılarak simüle edilir. Bu şekilde öğrenci konuyu kolayca hayal edip gözünde canlandırabilir. Bu şekilde konuyu öğrenmiş olur.

Simülasyon insan yaşamında oldukça önemli bir hale gelmiştir. Öğrenme, öğretme, bir olayı gerçekleştirmeden önce görme, bu olayı analiz etme gibi konularda çok faydalıdır. İnternet üzerinde yapılan araştırmalara baktığımızda öğrencilerin simülasyonla daha kolay öğrendikleri ortaya çıkmıştır. Sanayi ve teknolojide de analizler için oldukça gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin