SpaceX astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçti

0
139
gösterim

Dün uzaya gönderilen Dragon Crew uzay aracı 19 saatlik yolculuğun sonunda Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ile kenetlendi. Amerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken kenetlenmenin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçti.

SpaceX astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na geçti

NASA tarafından Twitter hesabında paylaşılan videoda astronotların uzay istasyonuna geçiş anı paylaşıldı.

This is the first time in human history @NASA_Astronauts have entered the @Space_Station from a commercially-made spacecraft. @AstroBehnken and @Astro_Doug have finally arrived to the orbiting laboratory in @SpaceX’s Dragon Endeavour spacecraft. pic.twitter.com/3t9Ogtpik4

— NASA (@NASA) May 31, 2020

Astronotların uzayda 110 gün kalması planlanıyor. Çeşitli deneyler ve bilimsel çalışmalar yapacak olan astronotların görevleri başarılı olursa bir sonraki uzay yolculuğu Ağustos ayı sonunda gerçekleşecek.

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi ile NASA 2,6 milyar dolarlık sözleşme yaptı. Sözleşme kapsamında şirket uzay istasyonuna altı astronot seferi düzenleyecek.

Yapılan yolculuk insanlık tarihi açısından ayrı bir öneme sahip. Bugüne kadar sadece devletler tarafından yapılan insanlı uzay uçuşları ilk kez ticari bir şirket tarafından gerçekleştirilmiş oldu.

Maliyetlerin düşmesine neden olan bu adımın önümüzdeki yıllarda uzaya daha fazla kişinin daha kolay bir şekilde çıkmasının önünü açacak bir gelişme olarak görülüyor.

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin