SpaceX, kaç adet Starlink satışı yaptı? İşte rakamlar

0
82
gösterim

Elon Musk’ın SpaceX şirketi, kaç adet Starlink uydusu satışı yaptığını açıkladı. Uzay taşımacılığı şirketi, Starlink’i 2020’nin sonlarında bir beta hizmeti olarak başlattı. Söz konusu program, uydu İnternet‘i olarak hizmet veriyor. Bu servisin fiyatı ise ayda 99 dolar olarak belirlendi. Ancak buna uydu terminalinin kendisi dahil değil. Kullanıcı terminali veya anten çanağı, standı ve güç kaynağının yanı sıra bir WiFi yönlendiriciyle birlikte başlangıç kitinin maliyeti peşin fiyatına 499 dolar.

SpaceX, 100 bin Starlink satışı yaptı

Son olarak Elon Musk, Twitter’daki bir paylaşımında 100 bin uydu İnternet terminali sevk ettiklerini açıkladı. Ayrıca servisin şu anda mevcut olduğu 14 bölgeyi de listeledi. Bunlar; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, İrlanda, Belçika, İsviçre, Danimarka, Portekiz, Yeni Zelanda ve Avustralya.


Dünyadan Starlink uydularının görünümü.

Uydu İnternet’i özellikle İnternet’e erişimi mümkün olmayan ya da kısıtlı olan yerlerde büyük önem taşıyor. Zaten hizmet de aslında başlangıçta buna yönelik. Belki de bu yüzden müşteriler oldukça yüksek bir ön ödemeye bile istekli. CNBC‘ye göre, şirket Temmuz ayında 90 bin kullanıcıya ulaştı. Sadece birkaç hafta içinde 10 bin müşteri daha kaydetti.

SpaceX, Starlink satışı hızla artıyor. Musk, “100 bin terminal sevki yaptık” açıklamasının devamındaki paylaşımında, “Daha birçok ülkede lisans başvurularımız beklemede. Yakında Dünya’ya hizmet etmeyi umuyoruz!” dedi.

Servis, müşterilerine İnternet bağlantısı sağlamak için yörüngede binlerce küçük uyduya sahip. SpaceX, Starlink takımyıldızı için zaten yaklaşık bin 800 uyduyu yörüngeye yerleştirdi. Ancak gelecekte 42 bin daha küçük İnternet uydusu fırlatmayı planlıyor.

Şirket başkanı Gwynne Shotwell daha önce Starlink’in, Eylül ayında sürekli küresel kapsama alanına ulaşabileceğini söylemişti. Elbette bu, eğer konuşlandırılmış tüm uydular operasyonel yörüngelerine ulaşırsa gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin