Spotify podcast yatırımlarına devam ediyor

0
27
gösterim

Spotify podcast yatırımları için büyük paralar harcamaya devam ediyor. Müzik ve podcast platformu şimdi de podcast’ler için yer sağlayıcılığı yapan Megaphone’u 235 milyon dolar karşılığında satın alıyor.
Bu satın alma, Spotify’ın kendi podcast’lerini etkilemeyecek. Ancak Spotify’ın Streaming Ad Insertion (SAI) adını taşıyan tescilli reklam yerleştirme teknolojisinden daha fazla podcast’in yararlanması mümkün olacak.
SAI, tipik ve dinamik podcast reklamlarına benzer bir şekilde işliyor. Ancak Spotify bu reklamları dinleme öncesinde değil gerçek zamanlı biçimde yerleştiriyor. Gerçek zamanlı kararlar alan Spotify’ın sistemi, dinleyicilere platformun mevcut reklam anlaşmaları içinde dinamik bir seçim yapma imkanını sunuyor.
Satış süreci tamamlandığında Megaphone’dan yer sağlayıcı hizmeti alan tüm podcast’ler SAI teknolojisinden yararlanabilecek. Diğer yer sağlayıcı platformlarda SAI desteği olmadığı için bu teknolojiyi kullanmak isteyen podcast yapımcılarının Megaphone’a ödeme yapması gerekecek. Megaphone hâlihazırda 5 bin 500’den fazla podcast için yer sağlama hizmeti veriyor.
Spotify, Megaphone’u da satın alarak tam teşekküllü bir podcast ekosistemi kurmuş oldu. Şirket kendi özel içeriklerine, bir podcast oynatıcısına, podcast oluşturma yazılımına, yer sağlama hizmeti şirketine ve kendi podcast reklamı satış ekibine sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin