Take-Two, bir oyun devi şirketini 12 milyar dolara satın alıyor!

0
51
gösterim

1993‘ten beri oyun piyasasında olan ve sağlam bir iz bırakmış olan Take-Two, yıllardır çıkardığı oyunlarla hayran kitlesini artırmayı başardı. Grand Theft Auto, Mafia, Manhunt ve Bioshock gibi birçok ünlü video oyunu çıkaran şirket, bir başka şirketi satın alarak bünyesine katıyor. İşte satın alınan firmanın ismi ve ayrıntılar…

Take-Two, Zynga’yı satın alıyor

Yapılan bu anlaşma iki büyük oyun şirketini bir araya getirecek. FarmVille, Empires & Puzzles, Words with Friends gibi birçok popüler oyunun yaratıcısı olan Zynga, 12,7 milyar dolar kurumsal değeri ile şirketi Take-Two’ya satarak ortaklığı kabul etti.

Take-Two Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Strauss Zelnick, bu kombinasyonun çeşitlendirilmiş bir mobil yayıncılık formuyla, sınıfının en iyisi konsol ve PC serilerini bir araya getirdiğini söyledi. Bu bağlamda, konsol oyunlarının önde gelen isimlerinden olan Take-Two, aynı zamanda mobil oyun dünyasına da hükmetmek istiyor gibi gözüküyor.

Zynga CEO’su Frank Gibeau ise, yaratıcı kültürlerini güçlendirmek, daha geniş kitlelere hitap etmek ve bir sonraki oyun çağında lider isimlerden biri olmak için attıkları bu adım konusunda heyecanlı olduğunu söylüyor. Zelnick; Gibeau ve Zynga’nın Yayıncılık Başkanı Bernard Kim ile denetlenecek şirkete liderlik edecek.

Diğer bütün ortaklık işlerinde olduğu gibi, bahsi geçen iki şirketin mali olarak tasarruf adına bu adımı attığı açık. Take-Two, atılan bu adım doğrultusunda iki yıl sonra yıllık mali tasarruflarının 100 milyon doları geçeceğini söylüyor. Kurduğu yan kuruluş olan Rockstar Games ile her ne kadar mobil oyun dünyasında izler bırakmış olsa da, Zynga gibi büyük bir isimle birlikte olmak şirkete büyük avantaj sağlayacak.

Zynga için de büyük bir adım olduğu ortada. Şirketin ilk halka arz edilen hisse fiyatlarında büyük patlama yaşanmıştı. Fakat yıllar içerisinde, özellikle geçen seneden bu yana şirketin hisse fiyatları giderek düşüyor. Bu da şirketi bir hedef tahtası haline getiriyordu. Take-Two gibi köklü bir şirketle yaptığı bu ortaklık, Zynga’ya yarar sağlayacak gibi gözüküyor.

Sizler iki büyük şirketin yapmış olduğu ortaklık hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin