Telefon ve internet aboneliklerinde yeni periyot başladı

0
47
gösterim

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik Haberleşme Dalına Ait Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile internet, taşınabilir irtibat vb. üzere hizmetlerin aboneliklerine yeni düzenleme yapıldı. Tüketicilerin hakları tekrar belirlendi.

İnternet suratı düşükse mukavele feshedilebilecek

Yayımlanan yönetmelikle birlikte abonelere sunulan internet suratının düşük olması durumunda cayma bedeli ödenmeksizin abonelik feshedilebilecek. Tüketiciler daha evvel de bu türlü bir hakka sahipti lakin yeni yönetmelik ile abonelerin bu hakkı netleşmiş oldu. İnternet suratının düşüklüğünün tespiti için BTK’nin adrese dayalı internet sürat ölçümlerine ait düzenlemelerde tespit edilen kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı dikkate alınacak.

E-Devlet’ten abonelik başlatılabilecek

Vatandaşlar abonelik başlatmak için şubeye gitmek ve ıslak imza vermek zorunda kalmayacak. E-Devlet üzerinden e-imza, T.C. Kimlik Kartı yahut internet bankacılığı bilgileri ile abonelik başlatılabilecek. Ayrıyeten online imajlı görüşme ile kimlik doğrulaması yapılarak abonelik başlatılabilecek.

 • Abone onayı gerektiren süreçler, yeni düzenleme ile birbirinden ayrılıyor. Onay gereken süreçler, tek onay altında birleştirilemeyecek, her süreç için farklı başka onay alınacak. Böylelikle aboneler farkında olmadan diğer şeylere de onay vermiş olmayacak. Onay verilen aboneliklere çevrimiçi olarak erişebilecek. Aboneler; müşteri hizmetleri, SMS ve gibisi metotlar aracılığıyla verdikleri onayları, işletmecilerin online süreç merkezinden 7 gün 24 saat görebilecek.
 • Davet merkezi tarafından yapılan aramalarda müşterinin direkt ilgili abone olduğu teyit edilmeden süreç yapılamayacak. Çeşitli sorularla doğrulama yapılacak.
 • Birden fazla çizgisi olan aboneler, öbür sınırlarının süreç ve yetkililerini sonlandırabilecek. Bilhassa ebeveynlere yönelik bu düzenleme ile yüksek fatura mağduriyetleri engellenmiş olacak.
 • Daha evvel abonelik süreçleri için kimlik kartının fotokopisi alınıyordu. Abonenin yeni T.C. Kimlik Kartı ve çipli pasaportu varsa bu süreçlerde fotokopiye muhtaçlık duyulmayacak. Çip üzerinden yapılacak doğrulama ile diğerlerinin kimlik kartları kullanılarak yöntemsiz yapılan süreçlerin önüne geçilecek. Uydurma kartlar ile abonelik başlatılamayacak.
 • Abonelik kontratı yapıldığında tüketiciye kolay ve anlaşılabilir bir kontrat örneği verilecek. Müşteri hangi durumlarda aboneliğini haklı feshedebilir görebilecek. Abonelerin hangi süreçlerinin taahhüde terslik oluşturacağı konusunda şeffaf bilgilendirme yapılacak.
 • Yeni düzenleme ile taahhütname mühleti en fazla 24 ay ile sonlu olacak.
 • Taahhüdün bittiğine durumlarda tüketicilere bilgilendirme yapılacak.
 • Aboneler hizmet almadan evvel öbür firmalardaki fiyatları karşılaştırabilecek. E-devlet üzerinden işletmecilerin fiyatlarını görerek tercih yapabilecek.
 • Paketlerdeki isim karmaşasına son veriliyor. Paket, kampanya ve tarifeler tıpkı isimle tanıtılamayacak. Her paket tek bir isimle tanıtılacak.
 • Paket, kampanya ve tarife ayrıntılarına internetten erişilebilecek. Mevcut, kaldırılan ya da abone alımına kapalı geçmiş tarifelerin tamamı firmanın web sitelerinde yer alacak.
 • Faturanın nasıl gönderileceği konusunda tercihte bulunmayan abonelere otomatik olarak SMS ile fatura bilgisi ve fatura linki gönderilecek.
 • Yeni düzenleme ile birlikte aboneler artık son 1 yıllık faturalarına ve kullanım ayrıntılarına ulaşabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin