Tesla’dan Elon Musk’a 800 milyon dolar

0
119
gösterim

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla son yıllarda tanıttığı modellerin yanı sıra düzenli olarak artan piyasa değeri ile de gündemde.

2018 yılında Tesla ile imzaladığı anlaşmanın maddelerininden birisini yerine getiren Güney Afrika asıllı iş insanı Musk elektrikli otomobil üreticisinden 800 milyon dolar ödeme almaya hak kazandı.

The Verge’de yer alan habere göre, sahibi olduğu Tesla’da maaş almadan çalışan Musk’ın bu anlaşmadan elde ettiği geliri Tesla’daki hisselerini artırmak için kullanması bekleniyor.

Aynı habere göre Musk şirketin piyasa değerini 2018 yılında belirlenen seviyeye çıkarttığı için bu ödemeyi almaya hak kazandı. Musk’ın 2 yıl önce yaptığı anlaşmada 17 bonus maddesi daha bulunuyor. ELON MUSK KİMDİR?

Peki kim bu Elon Musk? İşte Musk’ın ilginç yaşam öyküsü…

Güney Afrika asıllı ABD’li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol’un oğlu olarak dünyaya geldi.

Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu tasarladı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

1992’de, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu.

Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista’ya sattı.

Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal’i oluşturdu. 2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay’e sattı.

Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX’i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevine devam ediyor.

SpaceX ISS’ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

KAYNAK : https://www.ntv.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin