TikTok, Türkiye’ye ödediği vergi miktarını açıkladı

0
53
gösterim

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu bugün TikTok Türkiye yetkililerini kabul etti. Komisyon başkanı Hüseyin Yayman başkanlığında gerçekleşen toplantıda dezenformasyonla mücadele, temsilciliklerin işlevsel hale getirilmesi, dijital dönüşüm ve gelecek konuları masaya yatırıldı.

Toplantıya TikTok’un Türkiye’den sorumlu Kamu Politikaları Müdürü Emir Gelen katıldı. Ona TikTok’un Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Pakistan’dan sorumlu Kamu Politikaları ve Kamu İlişkileri Müdürü Farah Tukan ile birlikte TikTok’un Kamu Politikaları Danışmanı Naz Değirmenci eşlik etti. Üç kişiden oluşan heyet, şirketin Türkiye’ye ilişkin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

TikTok Türkiye, 2021’de 93 milyon TL vergi ödedi

T24’ün haberine göre TikTok Türkiye Kamu Politikaları Müdürü Emir Gelen, Dijital Mecralar Komisyonu’ndaki sunumu sırasında çok merak edilen bir konuya; TikTok’un Türkiye’ye ödediği vergi miktarına değindi. Sadece 2021 yılında Türkiye’ye 93 milyon TL vergi verildiğini açıklayan Gelen, diğer yıllara ilişkin ise bilgi paylaşmadı.


Fotoğraf: Dijital Mecralar Komisyonu

Emir Gelen ayrıca, TBMM’de yaptığı sunumda TikTok olarak bir sosyal ağdan daha fazlası olduklarını belirtti. Temmuz ayında Manavgat’ta çıkan yangınlar sırasında hasar gören evlere 150 bin dolarlık beyaz eşya yardımında bulunduklarını söyleyen Gelen, Kızılay ortaklığıyla Ramazan ayında da 50 bin dolarlık erzak yardımı yaptıkları bilgisini aktardı.

Ocak – Haziran arasında 250 içerik kaldırdı

Emir Gelen, geçen yıl Türkiye’de kaldırılan içerikler hakkında da merak edilen soruları cevapladı. Ocak 2021 – Haziran 2021 döneminde Türkiye merkezli 270 içeriğin kaldırılması talebi aldıklarını belirten Gelen, verileri şöyle aktardı:

  • Toplam alınan içerik talebi: 270
  • Topluluk ilkeleri ihlali gereği aksiyon alınan içerik: 16
  • Mevzuat ihlali gereği aksiyon alınan içerik: 250
  • Aksiyon alınmayan içerik: 4
  • Toplam alınan hesap talebi: 20
  • Topluluk ilkeleri ihlali gereği aksiyon alınan hesap: 11
  • Mevzuat ihlali gereği aksiyon alınan hesap: 7
  • Aksiyon alınmayan hesap: 2

“Güvenlik konusunda elimizden geleni yapıyoruz”

TikTok’un Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve Pakistan’dan sorumlu Kamu Politikaları ve Kamu İlişkileri Müdürü Farah Tukan, TikTok kullanan herkesin belirli evrensel kurallara uymak zorunda olduğunu belirtti. Kurallara uymayanlara yaptırım uygulamaktan çekinmediklerini ifade eden Tukan, platformdaki içeriklerin TikTok’un politikalarına uyumlu olması konusunda büyük çaba sarf ettiklerini aktardı.

Geçtiğimiz 1-2 yılda Türkiye, çevrim içi ortamdaki yanlış bilgiler ve dezenformasyonla mücadele odaklı sosyal medya düzenlemelerini hayata geçirdi. Türkiye’den günlük 1 milyon erişimi olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına temsilcilik bulundurma zorunluluğu, bu düzenlemelerin başında geliyor.

Farah Tukan, TikTok olarak faaliyet gösterdikleri her ülkenin bu konudaki yasal düzenlemelerine uyum sağladıklarını ifade etti. “Türk hükümetinin, Türk halkının güvenliğini sağlamak adına çevrim içi ortamda sağladığı çalışma en önemli olgulardan biri. Biz de bu güvenlik konusunda elimizden geleni yapıyoruz” ifadesini kullanan Tukan, kullanıcıları yanıltacak her türlü içeriği engellediklerini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin