TikTok’un veri ihlali iOS 14 ile ortaya çıktı

0
152
gösterim

Apple, geçtiğimiz hafta Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yeni büyük güncellemesi iOS 14’ü tanıtmıştı. Bu güncelleme ile gelen yeni bir özellikle kullanıcılar artık uygulamaların hangi verilere erişebileceğini kontrol edebiliyor. Ayrıca güvenlik ve gizlilik için önemli bir adım olarak değerlendirildi. 

iOS 14 Beta sürümünü indirip kullanmaya başlayan geliştiriciler, TikTok uygulamasının kullanıcıların panolarına kopyaladığı metinleri okuduğunu keşfetti. Aşağıdaki görselde Apple’ın sunduğu yeni güvenlik uyarısı, TikTok açık olduğunda ekranda görülüyor.

 

TİKTOK AÇIKLAMADA BULUNDU

TikTok’un kişisel verileri izinsiz kopyalayıp kopyalamadığı konusunda da genel bir endişeye yol açtı. Konuya ilişkin Birleşik Krallık’ta yayımlanan The Daily Telegraph gazetesine açıklamalarda bulunan TikTok ise uygulamanın panodan veri toplamadığını söyledi.

 

TikTok’un tekrarlanan spam davranışlarını tanımlamak için özel bir sistemi olduğunu belirten firma, bu özelliğin iOS 14’teki yeni gizlilik özelliği ile tetiklendiğini iddia etti. Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için uygulamanın yeni versiyonunu App Store’un onayına sunduklarını belirten TikTok, kullanıcıların gizliliğini korumaya ve uygulamanın nasıl çalıştığı konusunda şeffaf davranmaya devam edeceklerini aktardı.

Telegraph’ın haberine göre, iOS panosunu sürekli olarak takip eden AccuWeather, Overstock, AliExpress, Call of Duty Mobile, Patreon ve Google Haberler gibi başka uygulamalar da var. Uygulamaların, kullanıcıların panolarından neden veri topladığını bilmiyoruz, ancak iOS 14 ile gün yüzüne çıkan bu durum, Apple’ın neden daha fazla gizlilik aracı sunduğunu gösteriyor.

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin