Twitter’dan sonra Google görsel aramalarına doğruluk etiketi

0
235
gösterim

Google, arama motoru olarak dünyanın en çok kullanılan web sitesi konumunda. Bu konuma rakiplerine göre hızlı aksiyonlar almasıyla elde etti.

 

 

Teknoloji devi artık Görseller kısmında yapılan aramalarda öne çıkan görsellerin doğruluğunu kontrol edecek. Bu özellik sayesinde paylaşılan fotoğrafların geçmişi öğrenilebilecek ve kötü niyetli paylaşımların da önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

 

Google, yeni özelliği blog sayfasındaki “Fotoğraflar ve videolar, insanların dünyada neler olduğunu anlaması için olağanüstü yollar ancak görsel medyanın özellikle bir görselin bağlamı, doğruluğu ve kökeni konusundaki sorgulamalar konusunda eksik yönleri bulunuyor” ifadeleriyle duyurdu.

Twitter, geçtiğimiz günlerde yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için bazı paylaşımların altına “bilgiyi doğrulama” etiketleri getirmişti. Hatta bu etiketleri ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı tweetlerine de uygulamıştı. 

Google Görseller’de yapılan bir aramada bazı sonuçlara ait küçük resimlerde bir doğrulama kodu görülecek. Kullanıcılar bu görselin üstüne tıklayarak doğrulama kontrolünü görebilecek. Bu uygulama yalnızca görseller için değil görseli içeren haberi veya makaleyi de kapsayacak.

Google’ın doğrulama etiketleri bağımsız kurumlar tarafından kontrol edilecek.

 

 

 

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin