USB Logoları Değişiyor: SuperSpeed Artık Kullanılmayacak

0
22
gösterim

USB standartlarından sorumlu kuruluş USB-IF (USB Implementers Forum), standarda bağlı olarak çeşitli logolarda bazı değişiklikler yapıldığını duyurdu. Güncellemeyle birlikte şu anda kullanılan çok sayıda logonun daha basite indirgenmesi hedefleniyor. Böylelikle tüketiciler de ürün seçimini daha kolay yapacak.

SuperSpeed ​​USB logosu artık kullanımdan tamamen kalkıyor ve markalama yeni piyasaya çıkacak ürünlerde görünmeyecek. Bununla birlikte, “SuperSpeed USB 5 Gbps” ve “SuperSpeed USB 10 Gbps” artık “USB 5 Gbps” ve “USB 10 Gbps” isimleriyle anılacak.

“USB4” adı da ortadan kalkıyor. “USB4 40 Gbps” ve “USB4 20 Gbps” bundan böyle “USB 40 Gbps” ve “USB 20 Gbps” olarak bilinecek.

Öte yandan sertifikalı USB Tip-C kablolarının markaları da güncelleniyor. Sadece veri aktarım hızlarını listelemek yerine, üreticilerin kabloların desteklediği şarj watt değerini de listelemesi gerekecek. Yani bir kablo sadece 40 Gbps kablo olarak markalanamayacak, artık 60W veya 240W gibi şarj özellikleri de gösterilecek.

Bu isim ve logoların zorunlu olmadığını tekrardan belirtmekte fayda var. USB-IF tarafından onaylanan USB cihazlarda bahsettiğimiz değişikliklerin hepsi zorunlu. Ancak piyasadaki tüm ürünler sertifikalı olarak satılmıyor.

Temel USB sürüm numaraları hiçbir yere gitmiyor. Üreticiler ve OEM’ler hala USB4 Gen3x2 ve USB4 Version 2 gibi standartlar kullanmaya devam edecek. USB-IF, müşterilerin sürüm numaralarıyla sorunlar yaşamasını istemiyor. Evet, “USB4 Version 2.0” gerçekten sorunlu bir isimlendirme. Kuruluşun amacı ise bu standardı “USB 80 Gbps” olarak tanımlamak, sürüm numaralarını ortadan kaldırmak.

KAYNAK: Technopat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin